The political affiliations and behaviors of the Pontos refugees in Greece in the interwar period (1923-1936) following the exchange of populations between Greece and Turkey of 1923
Yunanistan ile Türkiye arasında 1923 yılında gerçekleşen nüfus mübadelesi sonrasında, iki dünya savaşı arası dönemde (1923-1936) Yunanistan'daki Pontuslu Rum göçmenlerin siyasi bağları ve davranışları
  1. Tez No: 380731
  2. Yazar: DESPOINA PAVLIDOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN MACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
İşbu tezın amacı, Yunanistan ıle Türkıye arasında 1923 yılındaki Nüfus mübadelesinden sonraö Yunanistan'dakı Pontus kökenli göçmenlerin siyasi davranışları ve bağlaeını araşstırmaktır. Araşttırmaya çalışacağım temel konular, göçmenlerin Yunanistan'a varışları esnasındaki siyasi ideolojileri ve oryantasyonları ve bu kişilerin bu dönem boyunca yaşadıkları ağır dönüşümünü, bu kişilerin fayda sağladığı siyasi partiler ve bunun nedenlerini, Yunanistan,ın Devleti, partileri ve Makamları tarafından gördükleri muameleyi, bunun şekillendirdiği siyasi bilinci ve son olarak Pontuslu göçmenlerin siyasive sosyal entegrasyonunun ve birleşmesının genel süreci ile bunların siyasi seçimlerini ve davranışlarınu etkileyen belli başlı faktörleri kapsamaktadır. Böylelikle, işbu araştırmanın doğası açıklayıcıdır. Bu çaba dahilinde, temelde ikinci kaynaklar kullandım; kı bu kaynaklar özellikle başka akademık araştırmalar ve yayınları kapsamaktadır ve aslında bu kaynaklarda birçok birincil kaynak mevcuttur, örneğin, 1930'lu yılların ceşitli gazetelerinden makale ve alınılar, göçmenlerin şahsi tanıklıklarıö dönemin olaylarını yaşayan şahitler ve ayrıca gerek Parlamento içinde gerekse geniş kitle nezdinde gerçekleşen ve dönemin siyasi liderlerinin kamu beyanları, ilanları ve konuşmalarıdır.
Özet (Çeviri)
The following thesis aims to explore the political behaviors and affiliations of the refugees of Pontic descent in Greece of the Interwar period, following the Exchange of Populations between Greece and Turkey in 1923. The main issues which I will attempt to explore, involve the refugees' political ideologies and orientations upon arrival to Greece and their slow transformation throughout the period, the political parties they favored and why, their treatment by the state, the parties, and the authorities of Greece, how that came also to mould their political consciousness, and finally, the Pontos refugees' overall process of political and social integration and assimilation and the dominant factors influencing their political choices and behavior. As such, the research undertaken is of an exploratory nature. In this attempt, I have mostly used secondary sources, which consist mainly of other academic research and publications, which nonetheless contain also an ample amount of primary sources, such as newspaper articles and excerpts from the various newspapers of the interwar period, personal testimonies of refugees, eye-witnesses to events of the time, as well as public statements, declarations and speeches made by leading political figures of the time, either in parliament or to the general public.