Savaş vatanseverlik ve politika ekseninde Abhazya'da gazetecilik
The journalism in Abkhazia on the line of war patriotsm and politics
- Tez No: 380741
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından kendisini bir savaşın içerisinde bulan ve bağımsızlık mücadelesi veren Abhazya'da gazetecilik faaliyeti de ülkenin geçirmiş olduğu süreçlerle birlikte şekillenmiştir. Batı'nın önemsemediği, Rusya'nın ise stratejik hamlelerinin bir parçası olan Abhazya Cumhuriyeti'nde medya; alışılagelmiş örneklerinden farklı bir yapıdadır. Bir medya endüstrisinin bulunmadığı ve gazetecilik faaliyetinin“ekonomi”için hiçbir şey ifade etmediği bu ülkede, gazeteciler de kendilerine özgü gazetecilik tanımlarına sahiptir. Bu çalışmada Abhazyalı gazetecilerin savaş sonrası büründükleri vatansever kimlikleri ile dünya ve ülkelerindeki politikaya bakış açıları gündem belirleme yaklaşımı çerçevesinde incelenmiştir. Diller ve uluslar cenneti Kafkasya'da bulunan; diasporası nedeniyle Türkiye ile de ilişki içerisinde olan Abhazya'nın gazetecileri, kendi ifadeleri ile“Abhazya'da gazetecilik pratiği”ni anlatmışlardır.
Özet (Çeviri)
In Abkhazia, which found itself in the middle of a war and seeking for independence after the collapse of Soviet Union, journalism activities has shaped by the same process' that Abkhazia has gone through. Ignored by West and being a part of Russia's strategical moves, media in Abkhazia has a different structure than common examples. In this country where media industry doesn't exists and journalism activities has absolutely no effect on“economy”, journalists also has their own description of journalism. In this research Abkhaz journalists patriotic identities that they adopted and their point of view towards the politics in their country has been analysed by agenda setting approach. Abkhaz journalists which has ties with Turkey cause of diaspora, are living in the heaven of languages and nations-Caucasus, have expressed“Journalism Practices in Abkhazia”by their own words.