Civil society and democratisation in Turkey
Türkiye'de sivil toplum ve demokratikleşme
- Tez No: 380755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM DÜZGİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 422
Özet
Bu çalışma, sivil toplumun Türkiye'de siyasi karar alma ve yasama süreçlerine katılım yoluyla demokratikleşmeye katkısı ve siyasi kararları (çıktıları) etkilemedeki başarı derecesinin bir incelemesidir. Sivil toplumla siyasi süreçler arasındaki nedensel bağları ve değişkenleri, sivil toplumun demokratikleşmeyi teşvik edici çabaları ile demokratikleşmeyle ilgili siyasi kararlar arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Süreçten 'sonuç çıkarma' yaklaşımının benimsendiği 'süreç izleme' yöntemine dayalı, bir derinlemesine incelenen 'örnek olay' çalışmasıdır. İki inceleme alanına odaklanmaktadır: güvenlik sektörü reformu ve yargı reformu. İncelenmek üzere belirgin demokratikleşme programları yürüten dört sivil toplum örgütü—iki yerel, iki uluslararası—seçilmiştir. Çalışma sonunda, sivil toplumun Türkiye'de siyasi kararlar—özellikle demokratikleşmeyle ilgili olanlar—üzerindeki etkisinin ihmal edilebilir seviyede olduğu sonucuna varılmıştır. Bu araştırmanın bulgularına dayanarak, sivil toplumun genel olarak Türkiye'deki demokratikleşme süreci, özel olarak da siyasetle ilgili siyasi kararlar üzerinde herhangi bir etkisinden söz edilebilecekse, ancak bir 'çıkış' veya 'başlangıç' olduğu iddia edilebilir. Esas olarak yavaşça ilerleyen, olumlu, mütevazi bir adımdır. Ne Türkiye'deki siyasi sistem buna izin vermektedir, ne de hakim siyasi kültür sivil toplumu bir siyasi aktör olarak tanımak bir yana, siyasi sistem içinde yer vermeye veya bir başka şekilde kabullenmeye hazır değildir. Sivil toplum, meşru bir partner olarak ne kabul edilmekte ne de saygı görmektedir.
Özet (Çeviri)
This is an analysis of the contribution of civil society to democratisation in Turkey through participation in the political decision-making and legislative processes and its degree of success in exerting an influence on policy outcomes. It aims to uncover the causal processes and variables, which work between civil society and the political processes and investigates the relationship between the efforts of civil society to promote democratisation and the policy outcomes related to democratisation. This is an intensive case study for which 'process induction' approach of 'Process Tracing' method is applied. It focuses on two 'issue-areas' for investigation: security sector reform and judicial reform. Four civil society organisations—two domestic and two transnational—with specific democratisation programmes have been selected as cases to study. It has found that the influence of civil society on policy outcomes—particularly on those related to democratisation—in Turkey is negligible. Based on the findings of this research, it can only be argued that there is a 'start' or a 'beginning' for the civil society to have an influence, if anything, on the democratisation process in Turkey in general and on policy outcomes—related to politics—in particular. It is simply a modest positive step, slowly moving forward. Neither the Turkish political system allows this, nor the dominant political culture is prepared to relinquish a place, let alone a role as an actor in politics or to accommodate civil society otherwise. Civil society, as a legitimate partner, is not recognised nor respected.