Polanyian and regulationist reading of the road to the 2008 financial crisis
2008 finansal krizine giden yolun Polanyici ve düzenlemeci perspektiften okuması
- Tez No: 380757
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÜNEY ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışması ABD'de mortgage piyasasında oluşan balonun 2007 yılında patlaması ve 2008 yılında da şiddetini artırması ile başlayan kapitalizmin finansal krizinine giden yolu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu kriz ana akım tarafından açgözlülük, finansal yenilikler, politika hataları gibi 'dışsal' sebeplerin bir sonucu olarak değerlendirilmiştir. Fakat bu çalışmada yaşadığımız krizin beklenmedik bir olay değil de, aksine 1970'ler ve 1930'lar da gerçekleşmiş olan krizler gibi kapitalizmin bugünkü formayonunda gerçekleşen sistemik/yapısal bir kriz olduğu tartışılacaktır. Bu doğrultuda, krizin arkasındaki gerçek sebepler ile birlikte, krizin arkaplanına daha da fazla odaklanacağız. Kapitalizmin neoliberal formasyonunda ve daha genel olarak piyasa ekonomisinde mevcut içsel çelişkilerini anlamak için çalışmaya Keynesyen ve Polanyici argumanlar dahil edilmiştir. Ayrıca, krizin arkaplanındaki tarihi dönüşümleri de – 1940'lardan 1970'lere hakim olan Fordist dönemden neoliberal karşı-devrimle 1980'lerden bugüne kadar uzanan post-Fordist dönemi - göstermek gerekecektir. Bu amaca uygun olarak, Düzenleme Yaklaşımı başlıca kavramsal çerçevemiz olacaktır. Bu şekilde de, kapitalizmin bu krizi, deregulasyon gibi neoliberal politikalardaki çelişkilerin ortaya çıkması ve finansal piyasaların ve kurumların evrilmesi ile şekillenen bir birikim rejimi olarak finansallaşma kavramı üzerinden bir bağlama yerleştirilecektir. Son olarak altı çizilecek olan husus şu olacaktır: Amerika'daki ekonomik ve finansal lobicilik gücü ve Avrupa'daki tasarruf politikaları ile neo-liberal söylemin üstünlüğü bir yana, bu kriz ile birlikte serbest piyasa ve neo-liberal politikaların başarısızlığının artık kabulunün zamanı gelmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the road to the financial crisis of capitalism began with the bursting of the mortgage-market bubble in the US in 2007 and, intensified in 2008. This crisis has been considered by the mainstream economists as an accidental phenomena in consequence of 'exogenous' factors such as policy mistakes, financial innovations, greed and etc. However, I will argue in this study that this is not an unexpected event; rather a systemic crisis of a particular form of capitalism which is characteristically deeper as earlier crisis of the 1930s and the 1970s. Accordingly, I will focus on not only the primary reasons behind the crisis, but even more the background of the crisis to comprehend the road to the 2008 financial crisis. In order to understand the inner contradictions within the neoliberal form of capitalism and market economy in general, Polanyian end Keynesian arguments will be included to the study. Additionally, there is a need to show the historical transformations in the background of the crisis – as a shift from Fordism (post-war compromise from 1940s to the late 1970s) and to the post-Fordism (neo-liberal counter-movement from 1980s to the date). To this aim, the Regulation Approach is adopted as the main conceptual framework. Thus, I will contextualize the background of the current financial crisis through the term of financialization as an accumulation regime indicating an evolution of financial markets and appearance of the contradictions in the neoliberal policies such as de-regulation. It will finally be highlighted that it might be a time to admit the failure of a 'free market' ideology and the 'neoliberal' policies in spite of the dominance of neoliberal discourse with the economic and financial lobbying power in the US and austerity programs in the Eurozone.