Can the forum theatre technique be effective on beliefs towards mental illness and attitudes related to seeking psychological help?
Forum tiyatro tekniği ruhsal hastalıklara yönelik inançlar ve psikolojik yardım arama davranışına yönelik tutumlar üzerinde etkili olabilir mi?
- Tez No: 380759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA LEVENT KÜEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmanın amacı, Forum Tiyatro tekniğinin yedinci sınıf düzeyindeki ergenlerin ruhsal hastalıklara yönelik inançlarının ve psikolojik yardım arama davranışına yönelik tutumlarının üzerinde etkisi olup olmadığını yordamaktır. Ön-test son-test deneysel desen kullanılmıştır. İstanbul ilinde 73 yedinci sınıf öğrencisi ile çalışılmıştır. Ruhsal Hastalıklara Yönelik İnançlar (RHİÖ) ve Psikolojik Yardım Arama Davranışına Yönelik Tutumlar (PYÖ) Ölçeği kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının sosyo demografik veriler ve ön test ölçümlerinin eş olması sağlanmıştır. Ön-test uygulaması sonrasında deney grubu okul konferans salonunda gerçekleştirilen Forum Tiyatro çalışmasına alınmıştır. Her iki grup ön-test ölçümlerinden dört gün sonra son-test uygulamasına alınmıştır. Kontrol grubuna ön-test ve son-test ölçümleri arasında bir müdahalede bulunulmamıştır. Kontrol grubu Forum Tiyatro uygulaması 3 ay sonra gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları nicel ve nitel veri analizi yöntemleri kullanılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın bulguları Forum Tiyatro uygulamasının ruhsal hastalıklara yönelik inançlar üzerinde iki grup arasında anlamlı fark yaratmadığına işaret etmiştir. Bunun yanı sıra Forum Tiyatro uygulamasının deney grubunun kendi içinde ön-test ve son-test bulguları karşılaştırıldığında RHİÖ alt ölçeği Tehlikeli boyutunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark yarattığı bulunmuştur. Uygulama sonrasında psikolojik yardım arama davranışına yönelik tutumlar üzerinde iki grup arasında son test ölçümleri açısından anlamlı bir fark bulunmuştur. Bunun yanı sıra deney grubu Psikolojik Danışmana ve Sürece Yönelik Olumsuz İnanç (PDSOİ) alt ölçeği ortalama puanının kontrol grubu ortalama puanına göre anlamlı olarak daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to predict whether the Forum Theatre technique can be effective on 7th grade adolescents beliefs towards mental illnesses and towards seeking of psychological help. Pre-test post-test experimental design was used. 73 seventh-grade students in Istanbul were studied. The Attitudes Toward Seeking Psychological Help (ASPH) and the Beliefs Toward Mental Illness (BMI) scales were used. Matching socio-demographic data and pre-test measurements were insured between the experimental and control groups. Following the pre-term, the experimental group were taken to the Forum Theatre at the school conference hall. Both groups were taken to the post-test application four days after the pre-test measurements. No intervention was made on the control group between the pre-test and post- test measurements. The control group Forum Theatre application was carried out 3 months later. The research results were interpreted using qualitative and quantitative data analysis methods. The findings of the research indicate that the Forum Theatre application did not create a significant difference between the two groups and their beliefs about mental illness. In addition to this, when comparing the pre-test and post-test findings within the experimental group of the Forum Theatre application, a statistically significant difference was found for the BMI sub-scale Dangerous. A significant difference was seen between the two groups in their post-test measurements regarding their attitudes toward seeking psychological help. In addition to this the NBTCP sub scale average score of the experimental group has been found to be significantly higher when compared to the control group score.