Sayı dizilerinin genelleştirilmesi
Generalization of some known number sequences
  1. Tez No: 237989
  2. Yazar: FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde günümüz bilim insanlarının ilgisini çeken Fibonacci, Pell, Lucas ve Jacobsthal sayı dizilerinin tanımları ve bilinen bazı özellikleri verilip, bu dizilerle ilgili olarak tanımlanan genelleştirilmiş sayı dizileri incelenmiştir.İkinci bölüm üç kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda Jacobsthal sayı dizisi genelleştirilmiş, ikinci ve üçüncü kısımda ise Fibonacci, Pell, Jacobsthal ve Lucas sayı dizilerini de kapsayacak şekilde sayı dizileri tanımlanarak, companion matrisler yardımıyla sayı dizileri matris teoriye taşınmış ve matrisler yardımıyla dizinin sağladığı özellikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigate Fibonacci, Pell, Lucas and Jacobsthal number sequences which have huge interest in modern science. Initially, we give definitions and some known properties of these sequences. Then we defined new sequences which contain previous ones.In the first section of second the chapter, we generalized Jacobsthal sequence and, also in the second and third sections of this chapter, we defined new sequences which contain Fibonacci, Pell and Jacobsthal sequences. By Companion Matrices, we combined matrix and number sequence concepts and give some properties of these sequences.