Diabette desen (PERG) elektroretinografi
  1. Tez No: 38084
  2. Yazar: MEHMET KEMAL GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEYHAN ERGENE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
3a ÖZET Diabetik retinopatinin erken evrede tanınıp tedavi edilebilmesi, gelişebilecek körlüğün önlenmesi veya geciktirilmesi yönünden çok önemlidir. Retinada oftalmoskopla tespit edilebilir değişiklikler yokken bile hücresel hasar başlamış alabilir. Flöresein anjiografide mikroanevrizma,nokta- leke kanama gibi zemin retinopati bulguları ortaya çıkmadan önce hastaya zarar vermeyen bir yöntem olan desen elektroretinografi ile retinopatinin izlemi mümkündür. Bu çalışmada, desen elektroretinografi yöntemi ile klinik olarak diabet tanısı konan olgularla normal kontrol grubu arasındaki farklar pozitif ve negatif komponentlerin analizi ile araştırılmıştır. Elde edilen veriler, henüz of talmoskopla ve anjiografik olarak belirgin diabetik deği şiklikler yokken bile, desen elektroretinograf inin diabetik hasarla uyumlu başlangıç değişiklikleri gösterebildiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
33 SUMMARY Early diagnosis and treatment of diabetic retinopathy is essential in preventing or delaying visual loss. Cellu lar damage may precede ophthalmoscopical ly visible fundus changes. Before background changes like microaneurysms and dot- blot hemorrhages can be demonstrated using fluorescein angiography, follow- up of the retinopathy with a non-inva sive technique, pattern electroretinography, is possible. In this study, differences in the positive and nega tive components of the pattern electroretinogram between the clinically diagnosed diabetic and control subjects were investigated. The results implied that even in the absence of ophthalmoscopical ly and angiographically detectable dia betic fundus changes, pattern electroretinography still shows incipient cellular damage.