Anaerobik eşiğin belirlenmesinde kullanılan iki noninvazif metodun karşılaştırılması
The Comparison of two noninvasive methods in the determination of the anaerobic threshold
  1. Tez No: 38083
  2. Yazar: MEHMET KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKKI GÖKBEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
29 6. ÖZET Şiddeti artan bir egzersiz sırasında gerekli enerji belirli bir noktaya kadar aerobik mekanizmalarla temin edilir. Ancak, bu noktadan sonra aerobik mekanizmalar yetersiz kalır ve anaerobik mekanizmalar da devreye girer. Anaerobik mekanizmaların enerji teminine katılmaya başladığı bu noktaya anaerobik eşik denir. Anaerobik eşik, invazif olarak egzersiz sırasında alman kan örneklerindeki laktat konsantrasyonlarından veya noninvazif olarak ventilasyon, ventilator eşitlik, solunum frekansı, solunum katsayısı ve nabız gibi parametrelerden belirlenmektedir. Bu çalışmanın amacı, anaerobik eşiği belirlemek amacıyla geliştirilmiş olan iki noninvazif metodu( ventilator eşik ve nabız eşiği) karşılaştırmaktı. Bunun için yaşlan 18-22 arasında değişen(20.6 ± 1.2) 32 antrenmansız gönüllü deneğe bisiklet ergometresinde şiddeti gittikçe artan egzersiz yaptırıldı. Bu sırada solunum gaz parametreleri SensorMedics 2900 Metabolik ölçüm Kartı kullanılarak her nefes alış- verişte(breath by breath), nabızları ise Polar Sport Tester ile her beş saniyede bir kaydedildi. Veri olarak breath-by-breath ölçümlerin 15 saniyelik ortalamaları kullanıldı. Nabız eşiğinin ventilator eşikten her zaman daha yüksek yük, oksijen kullanımı(V02) ve nabızda meydana geldiği görüldü(sırasıyla nabız eşiğindeki değerler: 155 ± 24 watt, 1688 ± 288 ml/dk, 175 ± 9 atım/dk; ventilator eşikteki değerler: 116 ± 32 watt, 1327 ± 303 ml/dk, 148 ± 19 atım/dk). Bununla beraber her üç parametre bakımından iki eşik arasındaki korelasyon katsayıları yüksek bulundu(“r”değerleri sırasıyla 0.66, 0.76, 0.52; n=21). Sonuç olarak, nabız eşiği ventilator eşikle ilişkilidir ancak, aynı zamanda değil, daha geç meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
30 7. SUMMARY The Comparison of Two Noninvasive Methods in the Determination of the Anaerobic Threshold During an exercise with increasing intensity, required energy is supplied by aerobic mechanisms to a certain point. But, after this point aerobic mechanisms fail and anaerobic mechanisms also begin to contribute. This point is known as“anaerobic threshold”. The anaerobic threshold can be determined invasively using lactate concentrations of blood samples obtained during exercise, or it can be determined noninvasively using parameters as ventilation, ventilatory equivalent, respiratory rate, respiratory quotient and heart rate. The purpose of this study was to compare two noninvasive methods(ventilatory threshold and heart rate threshold) which were developed to indicate the anaerobic threshold. Twenty-two untrained voluntary males, aged 18-22 (20.6 ± 1.2), performed an incremental exercise test on a cycle ergometer. The respiratory gas exchange parameters were measured breath-by-breath by using SensorMedics 2900 Metabolic Measurement Cart, and heart rate was stored in 5-s intervals by using Polar Sport Tester. Breath-by-breath data were averaged to provide one data point for each 15-s period. The results indicated that heart rate threshold was occured sistematically in higher work rates, oxygen uptakes(V02) and heart rates than ventilatory threshold (values at heart rate threshold: 155 ± 24 watt, 1688 ± 288 ml/min, 175 ± 9 bpm, respectively; values at ventilatory threshold: 116 ± 32 watt, 1327 ± 303 ml/min, 148 ± 19 bpm, respectively). However, high correlation coefficients were obtained between two thresholds for these three parameters (correlation coefficients: 0.66, 0.76, 0.52, respectively; n=21). In conclusion, heart rate threshold is related with, but occurs sistematically later than ventilatory threshold.