Tip 2 diyabetli bireylerin diyabette yaşadıkları güçlüklerin belirlenmesi
Determination of the difficulties experienced by individuals with Type 2 diabetes in diabetes
- Tez No: 887059
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERKAL İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada Tip 2 diyabetli bireylerin yaşadıkları güçlüklerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma nicel araştırma deseni içinde yer alan tanımlayıcı ve kesitsel tipte olup, anket yöntemi ile gerçekleşmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu ise İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Endokrinoloji Metabolizma ve Diyabet Bilim Dalı, Diyabet Polikliniğine başvuran 450 Tip 2 diyabet tanısı alan birey oluşturmaktadır. Çalışmanın verilerinin toplanmasında literatüre dayalı olarak hazırlanmış olan 'Demografik Bilgi Formu' ve Bilgehan ve İnkaya (2023) tarafından geliştirilen 'Tip 2 Diyabette Güçler ve Güçlükler Ölçeği' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde de SPSS-27 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeğe dair güvenirlik ve normallik ölçümü yapılmış elde edilen veriler doğrultusunda fark analizleri yapılmıştır. Fark analizlerinde ise t testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında kullanılan Tip 2 Diyabette Güçler ve Güçlükler Ölçeği'nin puan ortalaması 90,54±14,97 (44-135) olarak bulunmuştur. Benzer biçimde Tip 2 Diyabette Güçler ve Güçlükler Ölçeği'nin alt boyutlarının ise sırasıyla; bilgi eksikliği ile ilgili güçlükler için 25,20±5,12 (8-38), bireysel güçlükler için 27,89±7,75 (9-45) ve psikososyal güçlükler için 37,44±6,10 (22-53) olarak tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda Tip 2 Diyabette Güçler ve Güçlükler Ölçeği ile cinsiyet, çalışma durumu, aile üyelerinde diyabet öyküsü olma durumu, yaş, gelir düzeyi, eğitim düzeyi, tedavi biçimi, komplikasyon türü ve başka kronik rahatsızlık bulunması arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Fakat Tip 2 Diyabette Güçler ve Güçlükler Ölçeği ile medeni durum, alkol kullanımı, sigara kullanımı, özel diyet verilme durumu, vücut kitle indeksi (VKİ), hastalık süresi, hastanın tanı ICD kodu, diyabet sürecinde destek ihtiyacı ve diyabetten dolayı diğer insanlardan farklı olduğunu düşünme arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the difficulties experienced by individuals with Type 2 diabetes. For this purpose, the research is descriptive and cross-sectional in the quantitative research design and was carried out by survey method. The study group of the study consists of 450 individuals diagnosed with Type 2 diabetes who applied to Istanbul University, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Department of Endocrinology, Metabolism and Diabetes, Diabetes Polyclinic. In the collection of the data of the study, the 'Demographic Information Form' prepared based on the literature and the 'Strengths and Difficulties in Type 2 Diabetes Scale' developed by Bilgehan and İnkaya (2023) were used. SPSS-27 package program was used in the analysis of the data obtained. The reliability and normality of the scale used in the study were measured and difference analyzes were made in line with the data obtained. In the difference analysis, t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used. The mean score of the Strengths and Difficulties in Type 2 Diabetes Scale used in the study was found to be 90.54±14.97 (44-135). Similarly, the sub-dimensions of the Strengths and Difficulties in Type 2 Diabetes Scale are; 25.20±5.12 (8-38) for difficulties related to lack of knowledge, 27.89±7.75 (9-45) for individual difficulties and 37.44±6.10 (22-53) for psychosocial difficulties. As a result of the study, a statistically significant difference was found between the Strengths and Difficulties in Type 2 Diabetes Scale and gender, employment status, family history of diabetes, age, income level, education level, treatment type, type of complication and other chronic diseases. However, there were no statistically significant differences between the Powers and Difficulties in Type 2 Diabetes Scale and marital status, alcohol use, smoking, special diet, body mass index (BMI), duration of disease, patient's diagnosis ICD code, need for support during the diabetes process, and thinking that they are different from other people due to diabetes.