Evaluation of exercise self-efficacy among diabetic patients in primary health centers in Al-Qadisiyah city / Iraq
Al-Qadisiyah şehri / Irak'taki birinci basamak sağlık merkezlerinde diyabetik hastalar arasında egzersiz öz-etkililiğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 817577
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE SERAP TUNÇER, DR. MOHAMMED QASSİM BAKTASH AL-JRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Arka plan: Diyabette egzersiz öz yeterliliği, bireyin diyabet yönetim planının bir parçası olarak bir egzersiz rejimine katılma ve bu rejime bağlı kalma becerisine olan inancını ifade eder. Özellikle düzenli fiziksel aktivite yapma, engelleri veya zorlukların üstesinden gelme ve egzersiz katılımında tutarlılığı koruma yeteneklerine olan güvenleriyle ilgilidir. Düzenli egzersizin glisemik kontrolü iyileştirmeye, insülin duyarlılığını artırmaya, kiloyu yönetmeye, kardiyovasküler risk faktörlerini azaltmaya ve genel refahı artırmaya yardımcı olabileceğinden diyabetli bireyler için oldukça faydalı olduğuna inanılmaktadır. Bununla birlikte, egzersizi kişinin yaşam tarzına dahil etmek, özellikle kan şekeri düzeylerini, potansiyel komplikasyonları veya fiziksel kısıtlamaları yönetme konusunda endişeleri olabilecek diyabetli bireyler için zor olabilir. Irak'ta, öz yeterliliğin yönetimi ve öz yeterliliğin öz bakım ve genel hastalık kontrolünü teşvik eden faaliyetlere bağlılık üzerindeki rolü konusunda bir anlayış eksikliği vardır. Amaç: Bu çalışmanın amacı, Irak'ın Al-Qadisiyah bölgesindeki birinci basamak sağlık merkezlerindeki diyabetik hastalarda egzersiz öz-yeterliliğini değerlendirmektir. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışma, Nisan 2022'den Kasım 2022'ye kadar Irak'ın merkezindeki Al-Qadisiyah Şehrindeki birinci basamak sağlık merkezlerinde gerçekleştirilmiş. Çalışma popülasyonunu, Al-Qadisiyah Şehrinde yaşayan diyabetli 200 hasta (Erkek ve Kadın) oluşturmuş. Veri toplama aracı olarak, Sosyodemografik Özellikler Formu ve Egzersiz öz-yeterlik ölçeğinin (ESE) Arapça versiyonu. Veri toplama yüz yüze görüşmeler yoluyla gerçekleştirilmiştir. Veri analizi, tanımlayıcı istatistiklerin (sayılar, yüzdeler, ortalamalar ve standart sapmalar gibi) ve t-testleri ve ANOVA dahil olmak üzere nicel veri analiz yöntemlerinin kullanılmasını içeriyormuş. Bulgular: Araştırma sonuçlarına göre, %51,5'i 44 yaş ve altında, %51,0'ı erkek, %70,5'i evli, ailedeki kişi sayısının %36,5'i 6'dan fazla ve %34'ü bekar. Ayrıca, katılımcıların mesleki dağılımına bakıldığında %38,5'i çalışan, %36'sı 5 yıl ve daha az iş deneyimine sahip, katılımcıların gelirinden memnun olma oranı %43, önceden bir hastalığının varlığı konusunda %63,5'i tanı konusunda hayır cevabını vermiştir. hastalık süresi ise %43,5'i 1-5 yıl arası yanıtını verirken, fiziksel aktivite değerlendirmesi %38,5'i iyi/orta düzeyde idi. Diğer yandan, sonuçlar Irak'ta Qadisiyah'taki birinci basamak sağlık merkezlerinde diyabetik hastalar için öz-yeterlik egzersizi ile fiziksel aktivite arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gösterdi, burada p değeri < 0.05 idi. Sonuç: Irak, Qadisiyah'taki birinci basamak sağlık merkezlerinde diyabetik hastalarda egzersiz öz-yeterlik ve fiziksel aktivite arasında anlamlı bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Bu, bireyleri diyabet yönetiminin bir parçası olarak düzenli fiziksel aktiviteyi benimsemeye ve sürdürmeye teşvik etmek için egzersiz öz yeterliliğini teşvik etmenin ve artırmanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Background: Exercise self-efficacy in diabetes refers to an individual's belief in their ability to engage in and adhere to an exercise regimen as part of their diabetes management plan. It specifically relates to their confidence in their capability to perform regular physical activity, overcome barriers or challenges, and maintain consistency in exercise participation. Believed that regular exercise is highly beneficial for individuals with diabetes as it can help improve glycemic control, enhance insulin sensitivity, manage weight, reduce cardiovascular risk factors, and promote overall well-being. However, incorporating exercise into one's lifestyle can be challenging, especially for individuals with diabetes who may have concerns about managing blood glucose levels, potential complications, or physical limitations. In Iraq, there is a lack of understanding regarding the management of self-efficacy and the role that self-efficacy has on adherence to activities that promote self-care and overall illness control. Aim: The aim of this study is to evaluate exercise self-efficacy among diabetic patients in primary healthcare centers in Al-Qadisiyah, Iraq. Method: A descriptive and cross-sectional research design was used. The study was conducted in primary healthcare centers in Al-Qadisiyah City in central Iraq from April 2022 to November 2022. The study population consisted of 200 patients (Male and Female) with diabetes living in Al-Qadisiyah City. As a data collection tool, The Arabic version of the Sociodemographic Characteristics Form and Exercise self-efficacy scale (ESE). The data collection was conducted through face-to-face interviews. The data analysis involved utilizing descriptive statistics (such as numbers, percentages, means, and standard deviations) and quantitative data analysis methods, including t-tests and ANOVA. Results: The results of the study showed that 51.5% of them are 44 years old or below, 51.0% are male, 70.5% of them are married, in the number of people in the family 36.5% were more than 6, and 34% are Bachelor. Also, regarding the occupational distribution of the participants 38.5% were employees, participant's work experience 36% were 5 years or less, participants regarding income satisfaction 43% were somehow satisfied, regarding the presence of a previous illness 63.5% answered no, regarding the diagnosis period of the disease were 43.5% of them gave the answer between 1-5 years, and regarding the evaluation of physical activity 38.5% were good/moderate. In another hand, the results showed a statistically significant association between self-efficacy exercise and physical activity for diabetic patients in primary health centers in Qadisiyah in Iraq, where p value were < 0.05. Conclusion: It is demonstrated a significant association between exercise self-efficacy and physical activity among diabetic patients in the primary health centers of Qadisiyah, Iraq. This highlights the importance of promoting and enhancing exercise self-efficacy to encourage individuals to adopt and sustain regular physical activity as part of their diabetes management.