Bazı mantar türlerinin antiviral aktivitelerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the antiviral activity of some fungi species
- Tez No: 380844
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Türkiye'de doğal olarak yetişen ve halk tarafından gıda olarak tüketilen bazı makromantar türlerinin (Morchella conica, Morchella esculenta, Pleurotus ostreatus, Terfezia boudieri, Tricholoma anatolicum) yanı sıra, yenmeyen bazı ağaç paraziti makromantar türlerinin (Fomes fomentarius, Laetiporus sulphureus, Phellinus igniarius, Porodaedalea pini ve Pyrofomes demidoffii) herpes simplex virus tip 1 (HSV-1)'e karşı antiviral aktivitelerini değerlendirmek amacı ile planlanan bu çalışmada, 2011-2012 yılları arasında Türkiye'nin değişik yörelerinden (Konya, Karaman, Antalya, Muğla, Isparta illeri ve çevresi) mantar örnekleri toplandı. Bu örneklerden hazırlanan metanol ve su ekstraktları kolorimetrik XTT [2,3-Bis(2-methoxy-4-nitro-5-sulfophenyl)-2H-tetrazolium-5-carboxanilide inner salt] testi ile anti-herpes simplex virus tip 1 (HSV-1) aktiviteleri yönünden incelendi. Antiviral aktivite yönünden pozitif ekstraktların seçicilik indeksi (SI), SD50 (% 50 sitotoksik konsantrasyon) / EC50 (viral etkiyi % 50 engelleyici konsantrasyon) oranını hesaplayarak belirlenmiştir. Yenmeyen mantar türlerinden Fomes fomentarius, Phellinus igniarius ve Porodaedalea pini su ekstraktları antiherpetik aktivite gösterirlerken, diğer mantar türlerinin metanol ve su ekstraktları antiherpetik etki göstermemiştir. Fomes fomentarius, Phellinus igniarius ve Porodaedalea pini su ekstraktlarının seçicilik indeksleri, sırasıyla, >4.46, >5.15 ve >6.98 olarak belirlendi. Bu ekstraktlar Vero hücreleri üzerine sitotoksik etki göstermemiştir. Bu çalışma, Fomes fomentarius, Phellinus igniarius ve Porodaedalea pini'nin anti-HSV-1 aktivitesine yönelik ilk rapordur.
Özet (Çeviri)
Fungi specimens were collected from different regions of Turkey (Konya, Karaman, Antalya, Mugla, Isparta) for this study which aims to determine the antiviral activities of species; which grows naturally and were consumed by the local people (Morchella conica, Morchella esculenta, Pleurotus ostreatus, Terfezia boudieri, Tricholoma anatolicum) and some unedible plant parasites (Fomes fomentarius, Laetiporus sulphureus, Phellinus igniarius, Porodaedalea pini and Pyrofomes demidoffii). against herpes simplex virus type 1 (HSV-1). Methanol and ethanol extracts of these specimens were observed in terms of their anti-herpes simplex virus type 1 activities by using colorimetric XTT [2,3-Bis (2-methoxy-4-nitro-5-sulfophenyl) -2H-tetrazolium-5-carboxanili the inner salt] test. Selectivity of positive extracts in terms of antiviral activities were determined by calculating the SD50 (50 % cytotoxic concentration) / EC50 (viral effect of 50 % inhibitory concentration) ratio. It is observed that water extracts of inedible fungi species; Fomes fomentarius, Phellinus igniarius and Porodaedalea pini has antiherpetik activity, while methanol and water extracts of other species has no effect in terms of antiherpetik activity. Selectivity indexes of the water extracts of Fomes fomentarius, Phellinus igniarius and Porodaedalea pini were determined as >4.46, >5.15, and >6.98 respectively and these extracts had no cytotoxic effects on Vero cells. This study is the first report about anti-HSV-1 activity of Fomes fomentarius, Phellinus igniarius and Porodaedalea pini.