Akordiyon kule tasarımı
Design of accordion tower
- Tez No: 459191
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sanayideki kaldırma platformları genel olarak üretim ortamlarında insanları, iş parçalarını ve malzemeleri indirip kaldırmak için kullanılır. Makaslı kaldırma platformu bir masa asansör olarak bilinen taşınabilir yüksek iş platformlarıdır. Temel anlamda makaslı platform forklift gibi davranan tekerlekli bir platformdur. Endüstriyel olmayan bir ortam ve güvenlik gerektirecek kadar yüksek yerlerde de zeminden insan ve malzeme taşıma görevlerini emniyetli bir şekilde yerine getirir. Modern makaslı platformlar inşaattan, araç tamir ve montaja, imalat ve üretimin neredeyse her alanında varlığını korumaktadır. Merdiven ya da iskele yerine bir makaslı platformun avantajı güvenlik ve hızdır. Tasarım ve analizlerini gerçekleştirdiğim projedeki makaslı kaldırma platformunun özel amacı, sınırlı taban ve kapalı yükseklik ölçüleriyle araç üzerinde taşınabilecek boyutlarda, çok yüksek mesafelere belirlenmiş ağırlıktaki cisimleri kaldırmaktır. Akordiyon kule temel olarak yukarıda bahsedilen makaslı kaldırma platformu biçiminde olup kaldırma kuvveti kullanılan hidrolik silindirler tarafından sağlanacaktır. Ancak kullanım amacı ve dizaynı birçok noktada farklıdır. Akordiyon şeklinde tasarlanma nedeni; platformun kapalı haldeki yüksekliğinin düşük bir değere sahip olurken açılmış haldeki yüksekliğinin çok fazla olmasıdır. Tasarımın bir diğer farklılığı platformun hafif ve araç üstü taşınabilir olmasıdır. Bu sayede sistem, taşıma aracıyla istenilen her yere götürülüp ihtiyaç doğrultusunda kullanılabilecektir. Projenin bir diğer özelliği de sistemin kapalı halde iken piramit şeklindeki görüntüsüdür. Bu yapı sayesinde amaç, üst makaslarda rüzgarla temas eden yüzey alanını azaltmak ve yapıyı hafifletmektir.
Özet (Çeviri)
Lifting platforms in industry are usually used for raising and lowering people, the workpieces and materials. Scissor lift platform is portable high business platform known as a table lift. Essentially scissor lifts are wheeled platform acting as forklifts. Platforms perfom the human and material lifting tasks safety in a non-industrial environment and high places that require safety. Modern scissor lifts are used almost everywhere such as construction, vehicle repair and assembly manufacturing and production. The advantage of a scissor lift instead of the stairs or scaffolding is security and speed. The specific purpose of scissor lift platform in my project that realized design and analyses lift up the designated weight objects to very high distance. These objects have limited base and closed height dimensions that can be transported on the vehicle. Accordion tower is mainly in the form of the above-mentioned scissor lift platform and buoyancy will be provided by hydraulic cylinders. However, the purpose and design different in many points. The reason for designing the shape of the accordion; platform has low height in closed position and very high height in opened position. Another difference of design; platform is lightweight and portable on-vehicle. By this means system will be taken to any desired location with transport and used as needed. Another feature of the project is the view pyramid in the closed position of the system. The purpose with this structure to reduce the surface are in contact with the wind in upper scissors and to alleviate structure.