Elektrikli atık toplama ekipmanı için mekanizma ve hidrolik sistem tasarımı ve analizi
Design and analysis of mechanism and hydraulic system for electrical waste collecting equipment
- Tez No: 593452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN BALTACI, DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ OĞUZ GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezde gelişen elektrikli araç teknolojisinin araç üstü ekipman sektörünün önemli bir kolu olan çöp kamyonlarına entegresi araştırılmış ve en uygun yöntem olan hibrit hidrolik sistem tercih edilmiştir. Günümüz de artan yakıt fiyatları ve artan karbondioksit salınımı nedeniyle oluşan çevresel sorunlar son yıllarda elektrikli araç teknolojisindeki gelişmesine neden olmuştur.Tasarlanan mekanizmaların mekanik modelleri Matlab/Simmechanics ortamına aktarılmış ve tasarımın matematiksel modeli kurulmuştur.Çöp kamyonuna ait hidrolik sistem mevcut hidrolik sistem üzerinden gidilmiş ve Matlab/Simhydraulics ortamında modellenmesi yapılmıştır.Daha sonra mekanik ve hidrolik modeller birbirleriyle entegre edilmiş ve çöp toplama,boşaltma işlemi sırasında harcanan güç tüketimleri belirlenerek sistem davranışı ve elde edilen güç değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the integration of developing electric vehicle technology to garbage trucks, which is an important branch of the onboard equipment sector, was investigated and hybrid hydraulic system, which is the most suitable method, was preferred.Environmental problems caused by increasing fuel prices and increasing carbon dioxide emissions have led to the development of electric vehicle technology in recent years.Mechanical models of the designed mechanisms were transferred to Matlab / Simmechanics environment and the mathematical model of the design was established. The hydraulic system of the garbage truck has been accessed through the existing hydraulic system and modeled in Matlab / Simhydraulics environment. Then, mechanical and hydraulic models were integrated with each other and system behavior and obtained power values were examined by determining the power consumed during garbage collection and emptying process.