Bazı lokal anestezik ilaçların metal komplekslerinin fotokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the photochemical properties of metal complexes of local anaesthetic drugs
  1. Tez No: 380866
  2. Yazar: MESUT MÜSLÜMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMUŞ BENİZ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ester grubu lokal anesteziklerin metal bağlama özellikleri spektroflorimetrik metot kullanarak incelenmiştir. Fe(III) iyonunun tetracaine (TCN) floresansını söndürmesi çalışılmıştır. En uygun deney koşulları tayin edilmiştir. Uyarma ve emisyon dalga boyları pH 5.5 ve su ortamında Fe (III)- TCN kompleksi için sırasıyla ex= 306nm ve em= 373nm dir. Kalibrasyon grafikleri Stern-Volmer eşitliğinden elde edilen F0/F-[Fe+3] grafiklerinden elde edilmiştir ve en uygun koşullar altında, doğrusallık Fe(III)- TCN kompleksi için 0.22-2.23g.ml-1aralığında aralığındadır. Fe(III)-TCN kompleksleri için gözlenebilme sınırları (LOD) sırasıyla 8.29ng.mL-1 ve 27.6 ng.mL-1'dir. Her iki kompleksin stokiyometrisi, sürekli değişkenler yöntemi (JOB yöntemi) kullanılarak tayin edilmiştir ve Fe(III): TCN mol oranı 1:1 olarak hesaplanmıştır. Piyasadan alınan tetracaine (pantocaine) ile Fe(III) arasındaki etkileşim, bu floresans söndürme yöntemi uygulanarak incelenmiştir ve tatmin edici sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The metal bonding properties of tetracaine (TCN) were investigated by using spectrofluorimetric method. Fluorescence quenching of TCN by Fe(III) was studied and optimal experimental conditions were determined. The excitation and emission wavelengths were ex= 306 nm and em= 373 nm for the Fe(III)-TCN complex in water medium. The calibration curve was obtained from Stern-Volmer equation plotting to F0/F-[Fe3+] graphs and the linearity was found within the range of 0.22-2.23g.ml-1 for the Fe(III)-TCN complex under optimal conditions. The detection limit (LOD) and the quantitation limits (LOQ) of the proposed method for this complexwere 8.29 ng.ml-1 and 27.60 ng.ml-1 respectively. The stochiometry of this complex was also determined by using the continuous variation method and the molar ratio of Fe(III)-TCN was calculated as 1:1. The interaction between the tetracaine in ear drop form and standard Fe(III)was investigated by applying this quenching method and was obtained satisfactory results.