Tıbbi öneme sahip bazı lokal anestezik maddelerin protonasyon sabitlerinin farklı yöntemlerle karşılaştırmalı tayinleri
Determination of protonation constants of some medically important local anhestetic compounds by using different comparative methods
- Tez No: 275170
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. BENİZ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sinir dokusuna uygun konsantrasyonda uygulandıklarında, sinir iletimini bloke eden ilaçlara“ lokal anestezikler ”adı verilir. Lokal anestezikler genellikle bir benzen halkası olan bir lipofilik grup ve bir tersiyer amin olan bir hidrofilik gruptan oluşur. Bu iki grup ester veya amit yapıda olan bir ara zincir ile bağlıdır. Lipofilik grup (serbest baz) solüsyonun sinir membranına penetrasyonunu sağlar. Hidrofilik grup (katyonik form) ise farmakolojik olarak aktif olan kısımdır. Lokal anesteziğin pKa'sı ne kadar fizyolojik pH'ya yakınsa etkisi o kadar çabuk başlar. Lokal anestezik ilaçların pKa' larının her bir iyonik formu için tayin edilmesi, bu ilaçların fizyolojik etkinliklerinin incelenmesi ve etki mekanizmalarının belirlenmesinde çok büyük bir öneme sahiptir.Bu tezde, dibukain, prokain ve tetrakainin belirli yüzdelerdeki asetonitril-su ve metanol-su karışımlarında florimetrik parametreleri optimize edilmiş, daha sonra pH ve çözücü yüzdesinin florimetrik parametrelere etkisi incelenmiş, optimum uyarma ve emisyon dalga boyları ve çözücü yüzdelerinde pH-floresans şiddeti grafikleri çizilerek pKa değerleri belirlenmiştir. Spektroflorimetrik yöntem ile belirlenen pKa değerleri, nötral ve iyonik türlerin farklı absorbans özellikleri olmasına dayanan spektrofotometrik yöntemle elde edilenlerle ve online teorik pKa hesaplama programı olan SPARC sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Local anaesthetics produce reversible depression of nerve conduction when applied to the nerve fibre. They are usually composed of a benzene ring which is a lipophilic group and a hydrophilic group which is a tertiary amine. These two groups are connected with an intermediary structure composed of an esther or amide. Lipophilic group (free base) provides the penetration of the solution through the nerve membrane. Hydrophilic group (cationic form) is the pharmacologically active part. The pKa which is the pH formed by the base (lipophilic group) and the cationic form (hydrophilic group), is different in every agent.In this thesis, the fluorimetric parameters of some local anesthetics such as bupivacaine, dibucaine, procaine and tetracaine in certain percentages of acetonitrile-water and methanol-water mixtures were optimizied and then the pH and solvent percentage effects on fluorimetric parameters were investigated. In the optimal excitation and emission wavelengths and solvent percentage, pKa values of these compounds have been determined by plotting the pH-fluorescence intensity graphs in each solvent media. The pKa values determined by the spectrofluorimetric method will been compared with those obtained by the spectrophotometric method which depends on different absorbance properties of neutral and ionic species, and the results of SPARC-online pKa calculated program.