Boronik asit içerikli polimetilmetakrilat nanoparçacık üretimi ve karbonhidrat sensörü olarak kullanılması
One-pot synthesis of sub-100 nm scale boronic acid functionalized nanoparticles for fluorescent diol sensing
- Tez No: 380867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SELMAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Vinil fenil boronik asit fonksiyonlu polimetilmetakrilat nanoparçacığı tek aşamada yüzey aktif madde kullanılmadan emülsiyon polimerizasyonu yöntemiyle sentezlendi. Sentezlenen nanoparçacıklar SEM ve DLS ile karakterize edildi. Nanoparçacığın yapısındaki bor ise EDX analizi ile ispatlandı. Polimerizasyon işlemlerinde birçok farklı monomer oranları kullanıldı ve optimum parçacık boyutu belirlendi. Çözücü içindeki aseton oranı ve toplam monomer konsantrasyonunun ortalama hidrodinamik çapı ve PDI değerine etkileri araştırıldı. Ayrıca monomer karışımındaki boronik asit konsantrasyonunun parçacık boyutu ve dağılımına etkileri raporlandı. Boronik asit içeren nanoparçacığa alizarin kırmızısı boyası bağlandı. Bu parçacıklar nanosensör davranışı göstermektedir. Bu parçacıkların kolay bir şekilde glikoz ya da fruktoz sensörü olarak kullanılmaları araştırıldı. Boya bağlı nanoparçacıklar glikoz ya da fruktoz ile yer değiştirme reaksiyonu göstermektedirler. Glikoz ya da fruktoz içeriği ayrıca UV-Vis spektrofotometre cihazı ile izlendi. Daha sonra sitotoksisite çalışmaları yapıldı. Boronik asit taşıyan polimetilmetakrilat nanoparçacıkları 3T3 hücrelerinde yürütüldü ve herhangi bir etkinin olmadığı görüldü. Yani parçacıkların toksik bir etkisinin olmadığı anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
Poly(methyl methacrylate) nanoparticles containing 4-vinylphenyl boronic acid were synthesized in one pot by surfactant-free emulsion polymerization. The nanoparticles were characterized by scanning electron microscopy and dynamic light scattering. Boron content in the nanoparticles was confirmed by electron-dispersive X-ray spectroscopy. In polymerization process, several co-monomer ratios were studied in order to obtain optimum nanoparticle size. Average hydrodynamic diameter and polydispersity index of nanoparticles versus variation of acetone percentage in the solvent mixture and total monomer concentration were investigated. The effect of boronic acid concentration in the monomer mixture on nanoparticle size and size distribution was also reported. Without further functionalization to the nanoparticles, the catechol dye, alizarin red S, was bound to boronic acid-containing nanoparticles. These nanoparticles behave as a nanosensor by which glucose or fructose can be easily detected. Dye-containing nanoparticles were undertaken displacement reaction by glucose or fructose. The glucose or fructose content was also monitored by UV– Visible spectrophotometer. Furthermore, cytotoxicity studies of boronic acid-carrying poly(methyl methacrylate) nanoparticles were carried out in 3T3 cells, which showed no toxicity effect on the cells.