Bazı 2-fenil-kinazolin-4-(3H)-on türevlerinin sentezi ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of some 2-phenyl-quinazolin-4(3H)-one derivatives and investigation of their biological properties
  1. Tez No: 380904
  2. Yazar: RABİA DAŞBADEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Azot içeren heterosiklik yapıların geniş ölçüde biyolojik aktivite göstermeleri, onların sentezinin organik kimya alanında her zaman ilgi çekici olmasını sağlamıştır. Doğada yaygın olarak bulunan heterohalkalı bileşikler; canlı organizmalarda ve biyokimyada önemli rol oynar. Heterohalkalı bileşikler ve onların türevleri, kimyanın oldukça hızlı gelişme gösteren ve gün geçtikçe önemini arttıran bir bölümünü oluşturmaktadırlar. Birçok doğal oluşan pigmentler, antibiyotikler ve alkaloidler halka üyesi olarak azot, kükürt ve oksijen gibi element atomlarını içeren heterohalkalı bileşiklerdir. Bu araştırmada antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi amacıyla antranilik asitten çıkılarak 2-Fenil-kinazolin-4(3H)-on türevleri (1-11) sentezlenmiştir. Yapılan literatür incelemeleri doğrultusunda, bu çalışmada biyolojik aktiviteye sahip olduğu bilinen önemli gruplar içeren ve yararlı olabilecek bazı yeni kinazolinon türevlerinin sentezlenmesi amaçlanmıştır. Hedeflenen bileşikler literatür araştırmaları doğrultusunda tek aşama metodu ile sentezlenmiş, sentezlenen bileşiklerin saflık dereceleri ince tabaka kromatografisi ile kontrol edilerek karakteristik yapıları erime derecesi, UV, IR, 1H NMR ve kütle spektroskopik yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Daha sonra sentezlenen bileşiklerin bazı gram negatif ve gram pozitif bakterilere karşı antimikrobiyal aktiviteleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nitrogen containing heterocyclic compounds show wide range of biological activities so their syntheses have always been attractive area in organic chemistry. Heterocyclic compounds are extensively distributed in nature; many play crucial roles in the biochemistry of living organisms. Heterocyclic compounds and their derivatives constitute a branch of chemistry developing quite rapidly and becoming more important day by day. Many naturally occurring pigments, antibiotics, and alkaloids are heterocyclic compounds that containing ring member such as nitrogen, sulfur and oxygen. In this research, 2-pheny-quinazolin-4(3H)-on derivatives (1-11) were synthesized by the way of starting from anthranilic acid, in order to screening of their antimicrobial activities. Target compounds have been synthesized by using one-pot method. Purity of the synthesized compounds were controlled by thin layer chromatographic method. The structures of the synthesized compounds were confirmed by UV, IR, 1H NMR and mass spectroscopic methods. Then the antimicrobial activity against some gram-negative and gram-positive bacteria of the synthesized compounds were analyzed.