Konya'da dışa kapalı konut yerleşmelerinde kullanıcı memnuniyeti araştırması
User satisfaction investigation at the gated communities in Konya
- Tez No: 380908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Konya'da 1990 sonrasında üst gelir grubuna yönelik olarak inşa edilmeye başlanan dışa kapalı konut alanları kent planlaması, kent yönetimi ve kentsel sınıfsal aidiyetler açısından önemli bir dönüşüme işaret etmektedir. Bu konut alanları duvarlar-çitler gibi engelleyiciler ile çevrelerinden ayrılan, girişleri denetimli tutulan, fiziksel doku ve sosyo-ekonomik açılardan kentsel yaşamdan farklılaşan, araba sahipliği erişimine dayanan yerleşmelerdir. Tez kapsamında, dışa kapalı konut yerleşmelerinin ülkemizde ve Konya'da oluşum süreci, bu yerleşmeleri ortaya çıkaran etkenler ve bu konut yerleşmelerinde oturanların kullanıcı memnuniyetinin nelere bağlı olduğu irdelenmiştir.Tezin giriş bölümünde konunun içeriği ile bilgi verilmiştir. Tezin amacı, kapsamı ve metodu açıklanmıştır.Tezin kavramsal altyapı bölümünde; konut ve dışa kapalı konut yerleşmeleri kavramının tanımlanması yapılmış, dışa kapalı konut yerleşmelerin dünyada ve ülkemizde ortaya çıkışı ve nedenleri açıklanmış, Konya'da konutun tarihsel dönüşümü ve 1980 sonrasında, dışa kapalı konut yerleşimlerinin oluşum süreci incelenmiştir ve bu konut yerleşimlerine örnekler verilmiştir.Ayrıca bu bölümde, dışa kapalı konut yerleşimlerinde oturanların kullanıcı memnuniyetini tespit etmek amacıyla, konutlarda kullanıcı memnuniyetinin hangi parametrelere bağlı olduğu ve kullanım sonrası değerlendirme çalışmalarının önemi açıklanmıştır.Alan çalışmasında ise, Konya'da yer alan dışa kapalı konut yerleşimlerinden, Garanti Konutları, Meram Yeniyol Konakları ve Müsiad Sitesi örneklem alanı olarak ele alınmıştır. Bu sitelerde oturan kullanıcı profili, bu sitelerin ortak özellikleri ve tercih edilme nedenleri, kullanıcıların beklentileri ve tatminleri anketlerle ve sözlü görüşmelerle analiz edilmiştir.Sonuç bölümünde, anket çalışmasının sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilmiş bunlardan çeşitli sonuçlar türetilmiştir. Dışa kapalı konut yerleşimlerinin tercih edilme nedenleri ve kullanıcı profili tanımlanmış ve bu yerleşimlerin geleceği ile ilgili öngörülerde ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The start of constructing gated communities for higher-income people in Konya after 1990 points out a significant transformation in terms of city planning, city management and urban class relations. These housing areas having controlled-entrances are the settlement areas that are based on automobile ownership, separated from their environment using barriers such as walls-fences etc., and differentiating from urban life in terms of physical texture and socio-economy. In the scope of this thesis, the formation period and formation factors of the gated communities in Konya and Turkey and the parameters providing user satisfaction in these houses were investigated.The introduction chapter of the thesis gives information about the content of the subject and includes explanations about the object, scope and method of the thesis. In the first chapter of the thesis, the definitions for ?house? and ?gated community? concepts were made, the formation and formation reasons of gated communities in the world and our country were explained, and the historical transformation of ?house? in Konya and the formation period of gated communities in Konya after 1980 were investigated by giving examples. After that in this chapter of the thesis, the parameters providing the satisfaction of the users living in gated communities and the importance of post-occupancy evaluation studies were explained The main chapter of the thesis, the models for gated communities in Konya such as Garanti Houses, Meram Yeni Yol Houses and Musiad Houses were taken into consideration as the sampling areas. The user profile and common characteristics of these houses, the reasons for preferring these houses, the expectations and satisfactions of their users were analyzed by the help of polls and oral interviews.In the conclusion chapter, the findings of the poll study from which various results were also derived were evaluated. The reasons for preferring gated communities and user profile were defined, and some foresights and suggestions were made on the future of these houses.