Polipropilen lif takviyeli betonarme kirişlerin deneysel ve analitik olarak araştırılması
Experimental and analytical study of polypropylene fiber reinforced concrete beams
  1. Tez No: 380914
  2. Yazar: ABDULHAMİD ARYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, lif takviyesiz betonarme kirişler ile, polipropilen lif takviyeli betonarme kirişlerin davranışlarının araştırılmasıdır. Bu amaçla, kirişlerin deneysel olarak yük – deplasman eğrileri oluşturulmuştur. Oluşturulan yük – deplasman eğrileri kullanılarak enerji yutma kapasiteleri ve süneklik kat sayıları hesaplanmıştır. Hesaplanan bu sonuçlar birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucuna göre polipropilen lif takviyeli betonarme kirişlerin daha sünek bir davranış gösterdiği ortaya çıkmıştır. Bu çalışmadaki deneylerde kullanılan kiriş numunelerin boyutları 20x30 cm, uzunlukları 200 cm ve ölçekleri ½ dir. Lif takviyesiz iki adet betonarme kiriş, o.6 kg/m3 ve 0.84 kg/m3 polipropilen lif takviyeli iki tip betonarme kirişten üçer adet imal edilmiştir. Sonra bu betonarme kirişlerin Abaqus programıyla analitik modellemesi yapılmıştır. Analitik çalışma kısmında toplam olarak üç tane kirişin Abaqus programıyla modellemesi yapılmıştır. Analitik modellemeden elde edilen sonuçlar, deneysel çalışmadan elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Buna göre analitik modelleme sonuçları ile deneysel çalışma sonuçlarının birbiriyle uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the behavior of the reinforced concrete beams without and with polypropylene fiber. For this purpose, the experimental load – displacement curves of the beams were formed. Their energy absorption capacity and ductility coefficient were calculated by using the formed load – displacement curves. The calculated results are compared with each other. According to the results of this comparison, it is concluded that the reinforced concrete beams with polypropylene fiber are more ductile. The dimension of the used beam-samples for test in this study is 20x30 cm, their length is 200 cm and their scale is ½. The reinforced concrete reference-beams with out fiber are produced as two items; the reinforced concrete beams with 0.6 kg/m3 and 0.84 kg/m3 polypropylene fiber are produced as three items. Then, the analytical modeling for these reinforced concrete beams were performed with Abaqus program. In the analytical studies, the modeling of totally three beams was performed with Abaqus program. The obtained results of analytical modeling must be compared with the obtained results of experimental study. According to this comparison, it was observed that the results of analytical modeling are compatible with the results of experimental study.