İş akışı çizelgeleme probleminin yapay bağışıklık sistemi ile optimizasyonu
Solving permutation flowshop scheduling problem by artificial immune system
  1. Tez No: 380918
  2. Yazar: AHMET HAŞİM YURTTAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ALPASLAN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İş akışı çizelgeleme, bir ürünü oluşturan iş parçalarının eldeki tek veya çok sayıda makinelerle hangi sırada ve ne zaman işleneceğinin belirlenmesidir. Kaliteli çizelgeleme planları, istenilen üretim hedeflerine en ekonomik ve en verimli şekilde ulaşabilmenin yoludur. Bu tez çalışmasında; optimizasyon kavramı, çizelgeleme problemleri, sezgisel yöntemler yerel arama algoritmaları, doğal bağışıklık sistemi ve yapay bağışıklık sistemi anlatılmıştır. Taillard'ın (1990) 110 adet örnek iş akış çizelgeleme problemleri, C# dilinde geliştirilen bir uygulama üzerinde, hem yapay bağışıklık sistemi(YBS) ile hem de yapay bağışıklık sisteminin FRB3 yerel arama algoritmasıyla(YBS&FRB3) melez kullanılmasıyla elde edilen algoritma yardımıyla, çözülmüş sonuçlar incelenmiş daha sonra literatürdeki diğer çözümlerle karşılaştırılmıştır. İş akışı çizelgeleme problemleri için geliştirilen yeni yöntemin, YBS modelinden daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Literatürde test problemleri olarak kullanılan değişik boyutlardaki toplam 110 adet Taillard Problemi 20'şer kere çözülmüştür. Sonuçta önerilen YBS&FRB3 algoritması ile 5 örnek için optimum sonucu elde etmiş ve her örnekte YBS modelinden daha düşük yüzdelik hata oranına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Scheduling is determinination of proceeding sequence and timing of product workpieces using single or large number of machines. Scheduling plans in good quality is the way to reach desired production goals with the most economically and the most efficiently. In this thesis; optimization, scheduling problems, heuristic methods, local search algorithms, native immune system and artificial immune system were introduced. Taillard's 110 flowshop scheduling samples were solved based on an application improved by C# using Artificial Immune System (AIS) and the hybrid algorithm (AIS&FRB3) obtained by Artificial Immune System (AIS) and FRB3 Local Search Algorithm than the results were analyzed and compared with ones in literature. It has been shown that the novel method for flowshop scheduling problems gives better results comparing AIS model. 110 Taillard problems which used as test problems in literature in different dimensions were solved 20 times for each one. Finally, the optimum result for 5 samples by introduced AIS & FRB3 algorithm and the most minimum percentage error rate in each sample were reached.