Farklı seviyelerde ekspander mısır içeren rasyonların broylerlerde performans ve karkas özelliklerine etkisi
The effect of rations containing different levels of expanded corn on performance and carcass traits of broilers
  1. Tez No: 380937
  2. Yazar: ABDULLAH ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CUFADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, etlik piliçlerde farklı seviyelerde ekspander mısır içeren rasyonların performans ve karkas özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Altı hafta süren çalışmada, günlük yaşta karışık cinsiyette 390 adet etlik civciv (Ross 308) kullanılmıştır. Faklı seviyelerde (% 0, 25, 50, 75 ve 100) ekspander mısır içeren, 5 muamele, 6 tekerrürlü olarak denenmiş ve her bir tekerrürde 13 civciv kullanılmıştır. Piliçler deneme süresince yer tipi bölmelere yerleştirilmiş ve yem ve su ad-libitum olarak sağlanmıştır. Etlik piliç rasyonlarına farklı seviyelerde ekspander mısır ilavesinin deneme sonu itibariyle canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, karkas ve karkas parça (boyun hariç) ağırlıkları ile karkas randımanına etkisi önemli olmamıştır (P>0,05). Deneme sonu itibariyle % 75 - 100 ekspander mısır içeren etlik piliç rasyonlarının yem değerlendirme katsayısına etkisi kontrol grubuna göre önemli olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study was conducted to effect of expander corn supplementation of different levels to diet on performance and carcass traits in broilers. A 6-wk experiment, 390 unsexed day-old broiler chicks (Ross 308) was used in the experiment. Five treatments consisting of different expander corn levels (0, 25, 50, 75 and 100 %) were used with six replicates of seventy-eight chicks each treatment. Feed and water were supplied as ad libitum during the experiment. Different levels of expander corn addition to broilers diet were not significantly effect on body weight, body weight gain, feed intake, carcass and carcass parts weight (except for neck) and carcass yield (P>0,05) at the end of the experiment. The levels of 75 and 100 % expander corn addition to broilers diet were significantly effect on feed conversion ratio than control group.