Biberde (Capsicum annuum L.) hümik asit ve çinko uygulamasının kuru madde verimi ile mineral elementlerin alımı üzerine etkisi
The effect of humic acid and zinc application on dry product yield and mineral elements in pepper (Capsicum annuum L.)
  1. Tez No: 641565
  2. Yazar: MAHMUT İSTANBULLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZKUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışmasında, sera koşullarında biber bitkisine artan dozlarda (0, 5, 10 Zn mg kg-1) Zn ve (0, 50, 100, 200 mg l-1) humik asit uygulamalarının kuru madde verimi ve besin elementi konsantrasyonu üzerine olan etikileri değerlendirilmiştir. En fazla Kuru madde veriminin 200 mg l-1 HA x 10 mg kg-1 Zn interaksiyonunda olduğu ve kontrole kıyasla %32 lik bir artışın meydana geldiği belirlenmiştir. Artan dozlarda uygulanan HA ve Zn dozlarının ortalama kuru madde veriminde sırasıyla %20 ve % 12'lik bir artışın olduğu saptanmıştır. Humik asit ve Zn uygulamalarının bitki Zn konsantrasyonu arasındaki ilişki incelendiğinde 200 mg l-1 HA x 10 mg kg-1 Zn interasksiyonunda bitki Zn konsantrasyonunda kontrol grubuna göre %45'lik bir artışın olduğu saptanmıştır. Ortalamada bitki Zn konsantrasyonu hümik asit uygulaması hümik asit kontrol grubuna göre %18, 5 mg kg-1 Zn uygulamasınında Zn kontrol grubunun ortalamasına göre %13 bir artış sağladı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of increasing doses (0, 5, 10 Zn mg kg-1) of Zn and (0, 50, 100, 200 mg l-1) humic acid on dry matter yield and nutrient concentration in greenhouse conditions It was evaluated. The highest dry matter yield was found to be 200 mg l-1 HA x 10 mg kg-1 Zn interaction and a 32% increase compared to the control. It was determined that the average dry matter yield of HA and Zn doses applied in increasing doses increased by 20% and 12%, respectively. When the relationship between humic acid and Zn applications of plant Zn concentration was examined, it was found that there was a 45% increase in plant Zn concentration at 200 mg l-1 HA x 10 mg kg-1 Zn interaction compared to control group. The mean Zn concentration of the plant was 18% in comparison with humic acid control group and 13% in Zn application with 5 mg kg-1 compared to the average of Zn control group.