Konya'nın çeşme sularında radon (Rn-222) konsantrasyonu değişimlerinin incelenmesi
Investigation of the radon (Rn-222) concentration changes in tap waters of Konya
- Tez No: 380960
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Radon toprakta, havada ve çeşitli sularda farklı konsantrasyonlarda bulunabilmektedir. Radon (Rn-222) insanların maruz kaldığı en önemli doğal radyasyon kaynaklarından biridir. Bu çalışmada, Konya'nın Selçuklu, Meram ve Karatay merkez ilçelerindeki 27 farklı konuttan alınan çeşme sularının 2012 yılının sonbahar ve kış mevsimlerindeki radon konsantrasyon değişimleri incelenmiştir. Örneklerden 11 tanesi su deposuna sahip konutlardan alınırken diğer çeşme suyu örnekleri ise su deposu olmayan konutlardan alınmıştır. Alınan örneklerin radon konsantrasyon değerleri AlphaGUARD radon gazı görüntüleme sistemi kullanılarak belirlenmiştir. Bu ölçümler sonucunda su deposu olan 11 konuttan alınan örneklerin sonbahar ve kış mevsimi için radon konsantrasyon değeri ortalama 3.15 Bq L-1 bulunurken su deposu olmayan konutlardan alınan diğer su örnekleri için bu değer ortalama 10.20 Bq L-1 bulunmuştur. Bu su örneklerinden içmeye bağlı olarak alınan radyasyon için yıllık etkin doz miktarı minimum 0.17 µSv y-1 ve maksimum 3.67 µSv y-1 aralığında iken solumaya bağı alınan yıllık etkin doz miktarı minimum 2.18 µSv y 1 ve maksimum 45.84 µSv y-1 aralığında bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Radon can be found in various concentrations in soil, air and in different kinds of water. Radon (Rn-222) is one of the most important sources of natural radiation to which people are exposed. In this study (Rn-222) concentration was determined in selected 27 tap water samples collected during autumn and winter seasons in 2012 around Selçuklu, Meram and Karatay central district of Konya. While 11 tap water samples were taken from dwellings with water reservoir, other tap water samples were taken from dwellings without water reservoir. Radon measurements were performed by an AlphaGUARD radon gas analyzer. All determined the mean radon concentrations for the autumn and winter seasons were found to be 3.15 Bq L 1 for the samples collected from dwellings with water reservoir and 10.20 Bq L 1 for the samples collected from dwellings without water reservoir. The calculated effective doses for ingestion were 0.17 µSv y 1 for minimum and 3.67 µSv y 1 for maximum and for inhalation of radon in indoor air caused by these waters 2.18 µSv y 1 for minimum and 45.84 µSv y 1 for maximum.