Soyaya yapraktan uygulanan kükürt dozlarının verim ve kalite değerleri üzerine etkileri
The effects of sulfur doses, aplicated from leaves on yield and quality of soybean
- Tez No: 380965
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET AKINERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Konya ekolojik şartlarında soyada yapraktan uygulanan kükürt dozlarının (0 (kontrol), 500g/da, 1000g/da, 1500g/da, 2000g/da) verim ve kalite üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Deneme Tarlasında 2013 yılı vejetasyon döneminde“Tesadüf Blokları”deneme desenine" göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada, soyada Nova çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre soyada bitki boyu 48.33 - 58.00 cm, ilk bakla yüksekliği 10.33 - 12.66 cm, bakla uzunluğu 3.56 - 6.33 cm, baklada tohum sayısı 2.83 - 3.00 adet, bakla sayısı 20.66 - 37.66 adet, yüz tohum ağırlığı 13.86 - 14.45 g, tohum verimi 159.66 - 230.16 kg/da, yağ oranı %19.15 - 19.89, yağ verimi 33.767 - 40.903 kg/da, protein oranı %36.7-48.27, protein verimi 58.10-105.66 kg/da, tanede kükürt oranı %0.29-0.32 arasında değişmiştir. Yapılan istatistikî analizler neticesinde, soyada ilk bakla yüksekliği, tohum verimi, yağ verimi ve protein verimi özellikleri bakımından kükürt dozları arasındaki farklar istatistikî olarak önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effect of sulphur doses (0 (control), 5 kg ha-1, 10 kg ha-1, 15 kg ha-1, 20 kg ha-1) aplied to leaves on yield and quality parameter soybean in Konya ecological conditions. It was conducted according to the“Randomized Complete Block Design”with three replicant in Experimental Field of Faculty of Agriculture, Selcuk University during the vegetation period of 2013. For this study, Nova cultivar was used as material in soybean. The results of this study also resulted, plant height varied from 48.33 to 58.00 cm, first pod height from 10.33 to 12.66 cm, pod lenght from 3.56 to 6.33 cm, seed number per pod from 2.83 to 3.00, number of pods from 20.66 to 37.66, a hundred kernel weight from 13.86 to 14.45 gr, seed yield from 159.66 to 230.16 kg/da, oil content from 19.15% to 19.89%, and oil yield from 33.767 to 40.903 kg ha-1, protein ratio from 36.7 to 48.27%, protein yield from 58.10 to 105.66 kg ha-1, seed sulphur ratio from 0.29 to 0.32% in soybean. Acorrding to the statistical analysis, it was found that statistically significant differences in between the doses of sulphur in terms of first pod height, seed yield, oil yield and protein yield in soybean.