Gabion tipi dayanma duvarlarında tasarım kriterlerinin araştırılması
Investigation of design criteria for the type of gabion walls
  1. Tez No: 380964
  2. Yazar: ESRA URAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez çalışmasında, inşaat mühendisliğinde yaygın olarak kullanılan gabion dayanma duvarının tasarım kriterleri Taguchi yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Gabion dayanma duvarının tasarımını etkileyen başlıca parametreler, duvar yüksekliği, duvar taban genişliği, duvar açısı, duvar arka dolgusunun içsel sürtünme açısı ve duvar arka dolgusunun eğimidir.Bu çalışmada, kayma, devrilme, taşıma gücü, toptan göçme ve gabion sepetler arası çekme dayanımını etkileyen faktörleri araştırmak için Taguchi yöntemine göre 16 farklı tasarım tablosu seçilmiştir. Taguchi yöntemiyle elde edilen tasarım tabloları“GeoStructural Analysis”bilgisayar programıyla modellenmiştir. Analiz sonuçları kullanılarak her tasarım için“S/N, Sinyal/Gürültü”,“Varyans, ANOVA”ve optimizasyon analizleri yapıldı ve tasarımlara ait analiz sonuç grafikleri çizildi.Kayma, devrilme, taşıma gücü, toptan göçme ve gabion sepetler arası çekme dayanımı için bilgisayar analiziyle elde edilen güvenlik sayıları incelendi ve istatiksel yöntemler kullanılarak gabion dayanma duvarının stabilitesine etki eden parametreler belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, design criteria of gabion wall which commonly used in civil engineering investigated by using Taguchi method. Main factors affecting design of gabion retaining wall are height of wall, length of base of wall,slope of wall internal angle of friction of backfill and angle of backfill.In this study, in order to investigate affecting factors to shear, overturuning, bearing capacity, overall slope stability and tensile strength between gabion baskets 16 different design tables are chosen according to Taguchi method. Designs obtained by using Taguchi method, was modelled with“GeoStructural Analysis”program. By using results of analysis studies for each design“S/N, Signal/Noise”,“Variance, ANOVA”and optimization analyses calculated and plotted their analyses results diagrams.The safety factors obtained by computer analysis for shear, overturning, bearing capacity, overall slope stability and tensile strength between gabion baskets are studied and by using statistical methods found parameters which is effective on stability of gabion retaining wall