Optimum kesitleri deneysel olarak belirlenmiş ses yalıtımlı alçıpan bölme duvarların yapı mühendisliği açısından irdelenmesi
Analysis of experimentally designed soundproof gypsum partition wall's sections in terms of structural engineering
- Tez No: 380976
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKERİM İLGÜN, DOÇ. DR. CELALETTİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde şehir nüfuslarını hızlı bir şekilde artmasıyla yerleşim alanları konusunda büyük problemler yaşanmaktadır. Bu problemlerin en pratik çözümü ise dar alanlarda yüksek katlı yapılar inşa edilmesidir. Fakat ortak yaşam alanları beraberinde çok sayıda problem oluşturmaktadır. Bu problemlerden biri rahatsız edici düzeyde gürültü olarak tanımlanan ses problemlerinin ortaya çıkmasıdır. İkinci ise ağır yapıların inşa edilmesi ve bu yapıların depremden daha fazla etkilenmesidir. Binalarda deprem yükü bina ağrılığı ile doğru orantılı olduğundan dolayı, yüksek binalarda ağırlığın minimum seviyeye düşürülmesi yapı mühendisliği açısından önemlidir. Yapılardaki gürültü ve ağırlık problemini birlikte çözmek amaçlı 12 adet deney numunesi 4 grup ta geliştirilmiş ve incelenmiştir. Her deney grubunda bir adet boş (yalıtımsız), diğerlerinde ise profil yüksekliğinin yarısı ve tamamı yalıtım malzemesi olan (celluBor) ile doldurularak deney numuneleri hazırlanarak deneyler yapılmıştır. Yukarıda bahsedilen ses ve ağırlık problemlerinin çözülebilmesi için yüksek binaların bölme duvarlarının sese yalıtımlı hale getirilmesi ve mümkün mertebede hafif olması amaçlanarak optimum kalınlıklı ve yalıtımlı duvarların tespit edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In developing countries, the urban populations are increasing rapidly and with this increment the residential areas are experiencing major problems. Construction of high-rise buildings in confined spaces is one of the most practical solution for this problem. However, by living in high-rise buildings and sharing common residential areas, residents will face many problems. Irritating sound problem which is known as noise is one of the major problems mentioned above. The second most important problem is the weight of the high-rise buildings which makes the structure more vulnerable to earthquakes. To decrease earthquake loads it's very important to decrease the weight of the buildings. To solve the problem of noise and keep the building weight at minimum level 12 specimens have been developed in four groups and were examined. Each experimental group was consist of three specimens which one of these three specimens had no isolation and the remaining two specimens were filled half and full of the height of the profile used with the insulation material (CelluBOR). In order to solve the problems mentioned above it's intended to find the optimum thickness of the partition walls used in such buildings which are lightest and sound proof.