Numerical simulation of advective Lotka-Volterra systems by discontinuous Galerkin method
Adveksiyonlu Lotka-Volterra sistemlerinin kesintili Galerkin yöntemleriyle nümerik simülasyonu
  1. Tez No: 380977
  2. Yazar: SENEM AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KARASÖZEN, DR. MURAT UZUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilimsel Hesaplama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezde adveksiyon terimi içeren Lotka-Volterra denklemleri, tek yölü akış ile nitelendirilmiş nehir ekosistemlerinde ele alınmıştır. Değişkenlere bağlı olarak rekabet, bir arada var olma ve yok olma durumlarını içeren iki ve üç türlü modellerin davranışları sayısal olarak incelenmektedir. Bu denklemler uzayda kesintili Galerkin yöntemi kullanılarak ayrıklaştırılmıştır. Zaman ayrıklaştırılması için kapalı Euler yöntemi ve yarı kapalı IMEX-BDF yöntemi kullanılmıştır. Çeşitli değişkenler ile yapılan nümerik simülasyonlar adveksiyonlu Lotka-Volterra sistemlerinin karmaşık dinamik yapısının daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study numerically advection-diffusion-reaction equations arising from Lotka-Volterra models in river ecosystems characterized by unidirectional flow. We consider two and three species models which include competition, coexistence and extinction depending on the parameters. The one dimensional models are discretized by interior penalty discontinuous Galerkin model in space. For time discretization, fully implicit backward Euler method and semi-implicit IMEX-BDF methods are used. Numerical simulations for various set up parameters reveal more insight in the complicated dynamics by advective Lotka-Volterra systems.