Calorimetric mode photon analysis using the alpha magnetic spectrometer (AMS-02)
Alfa manyetik spektrometresi (AMS-02) ile kalorimetrik modda foton analizi
  1. Tez No: 381004
  2. Yazar: CENK TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT BİLGE DEMİRKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Alfa Manyetik Spektrometresi (AMS-02), ilkel kar¸sıt madde ve karanlık madde sinyallerini bulmak amacıyla in¸sa edilmi¸s bir parçacık dedektörüdür. AMS-02, Uluslararası Uzay ˙Istasyonunda harici bir modül olarak i¸slev görmektedir ve en az 10 yıl boyunca çalı¸sacaktır. En güçlü karanlık madde adayı olan nötralinonun izlerini bulmak için pozitron, antiproton ve gamma ışınımı akısı arkaplanındaki tepe noktaları çalışılmalıdır. Bu nedenle, AMS-02 parçacıkları ve karşıt parçacıkları farklı yönlerde büken daimi bir mıknatıs, bir iz bulma sistemi ve elektron ile pozitronları diğer kozmik parçacıklar arasında tespit eden yüksek hassaslıkta dedektörler (Geçiş Radyasyonu Dedektörü (TRD), Elektromanyetik Kalorimetre (ECAL)) içermektedir. Foton analizi iki şekilde yapılabilir: dönüşüm modu ve kalorimetrik mod. Dönüşüm modu, duşa AMS-02 dedektörünün üst kısımlarında başlayan fotonları içermektedir. Kalorimetrik modda ise, Elektromanyetik Kalorimetreye (ECAL) girdikten sonra elektronpozitron çiftine dönüşen fotonlar göz önüne alınmaktadır. Bu tezde, 5 GeV üzeri kalorimetrik modundaki fotonlar çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Alpha Magnetic Spectrometer (AMS-02) is a particle detector built for the purpose of detecting primordial anti-matter and signals of dark matter. AMS-02 operates as an external module on the International Space Station and will be operational for at least 10 years. For finding traces of the strongest dark matter candidate, neutralino, peaks in the background positron, antiproton and gamma ray flux have to be studied. For this purpose, AMS-02 includes a permanent magnet that bends particles and anti-particles in opposite directions, a tracking system and high precision detectors (Transition Radiation Detector (TRD), Electromagnetic Calorimeter (ECAL)) which identifies electrons and positrons among other cosmic particles. There are two ways to do photon analysis: conversion mode and calorimetric mode. Conversion mode inludes the photons which start their showers in the upper parts of AMS-02 detector. In calorimetric mode, photons which convert into electron-positron pairs after entering Electromagnetic Calorimeter (ECAL) are taken into account. In this thesis, calorimetric photons will be studied above 5 GeV.