The use of multimetric framework in calibrating the HBV model
Çoklumetrik çerçeve ile HBV modelinin kalibrasyonu
- Tez No: 381003
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ZUHAL AKYÜREK, YRD. DOÇ. DR. KORAY YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada HBV modeli yukarı Fırat Havzasında uygulanmıştır. MOSCEM (Multi-Objective Shuffled Complex Evolution) algoritması kullanılarak model parametrelerinin her birinin hassasiyet analizi yapılmıştır. Model kalibrasyon kar kaplı alan bilgisi ve yüzey akışına göre 2009, 2010, 2011 ve 2012 yılları için yapılmıştır. Kar kaplı alan (H10) ve kar su eşdeğeri (H13) ürünleri için Türkiye ve Avusturya üzerinde detaylı yersel doğrulama yapılmıştır. Düşük akımların tahmini için model performansını tespit etmek amacıyla debi süreklilik eğrilerinden elde edilen temel metrikler gözlenmiştir. Toprak nemi ve buharlaşma-terleme değişkenlerinin toplam su hacmine ilişkin hataya hassas oldukları kalibre edilmiş optimum değerler yakınında yapılan hassasiyet analizlerinde tespit edilmiştir. Tepki ve dönüşüm rutinlerine ilişkin parametrelerin pik akımlara önemli ölçüde etki ettiği gözlenmiştir. Model kalibrasyonunda Shuffled Complex metoduna ek olarak hidografın değişik fazlarını hassas şekilde temsil edebilen çoklumetrik değerlendirme çerçevesi de kullanılmıştır. Debi süreklilik eğrileriyle ilintili olan bazı genel istatistiksel performans değerlendirme sabitleri (Nash-Sutcliffe, Percent Bias) kademeli olarak kullanılmıştır. Model doğrulaması 2013 su yılı için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the HBV model is applied on the upper Euphrates basin in Turkey. Individual sensitivity of the parameters is analyzed by calibrating the model using the Multi-Objective Shuffled Complex Evolution (MOSCEM) algorithm. The calibration is performed against snow cover area (SCA) in addition to runoff data for the water years 2009, 2010, 2011 and 2012. Detailed validation studies are also performed for the snow products namely snow recognition (H10) and snow water equivalent (H13) over Turkey and Austria. In this study signature metrics, which are based on the flow duration curve (FDC) are used to see the performance of the model for low flows. The sensitivity analysis of the parameters around the calibrated optimum points showed that parameters of the soil moisture and evapotranspiration have a strong effect in the total volume error of the model. The parameters from the response and transformation routines have a significant influence on the peak flows. It is observed that the parameters of snow routine have strong effect in high flows and total volume. Besides the Shuffled Complex Evaluation Method in the calibration of the model, multi-metric evaluation framework, which represent the different phases of the hydrograph precisely, is used. A stepwise evaluation is done with commonly used statistical performance metrics (Nash-Sutcliffe, Percent Bias) and signature metrics, which are based on the flow duration curve. Validation of the model is performed for the water year 2013.