Derivation of Green's functions for spherically stratified media using an equivalent two port network model
Küresel katmanlı yapılarda iki kapılı eşdeğer devre modeli kullanılarak green fonksiyonlarının elde edilmesi
- Tez No: 381036
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜDE GÜLBİN DURAL ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Diyadik Green fonksiyonlarının elde edilmesi, anten, dalga kılavuzu ve rezonatör analizi ile tasarımı dahil olmak üzere elektromanyetiğin bir çok alanında karşılaşılan bir problemdir. Küresel katmanlı anten, dalga kılavuzu ya da rezonatör yapıları için diyadik Green fonksiyonlarının analitik olarak elde edilmesi oldukça karmaşık, nümerik olarak çözümlenmesi ise yüksek işlem yükü gerektiren yöntemlerdir. Bu tez çalışmasında, küresel bir mikroşerit anten ve çok katmanlı bir küresel dielektrik olarak modellenen insan kafası da dahil olmak üzere katmanlı küresel yapıların spektral alandaki Green fonksiyonlarının elde edilmesi için, öncelikle çok katmanlı düzlemsel yapılar için geliştirilmiş ve daha sonra çok katmanlı silindirik ve küresel yapıları da içine alacak şekilde genişletilmiş bir eşdeğer iki kapılı devre modeli yöntemi kullanılmı ştır. Bu eşdeğer devre modeli yöntemi çeşitli farklı geometrilere uygulanabilir olup, Green fonksiyonlarının elde edilmesi için devre analizi tekniklerinin kulanılmasına olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
Derivation of dyadic Green's functions for a variety of geometries is a problem frequently faced in different fields of electromagnetics including the analysis and design of antennas, waveguides and resonators. In the case of spherically stratified antenna, waveguide or resonator structures, the analytical derivation process of dyadic Green's functions is often extremely complex while numerical solutions comprise heavy workload. In this thesis, an equivalent two-port network model, which was first developed for the analysis of stratified planar structures and then extended to stratified cylindrical and spherical structures, is utilized to derive the spectral-domain Green's functions of spherically stratified media including a spherical microstrip antenna and a human head modeled as a spherical multilayer dielectric. This equivalent circuit model approach is applicable to multiple geometries and enables the utilization of simple network analysis techniques for the derivation of Green's functions in these geometries.