Trabzon ilindeki amatör ve profesyonel futbol kalecilerinin antropometrik ve somatotip özelliklerinin karşılaştırılması
Amateur and professional football goalkeeper of the province of trabzon in features comparison of anthropometric and somatotype
  1. Tez No: 381054
  2. Yazar: YALÇIN İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, Trabzon ilindeki profesyonel ve amatör takımlarda oynayan kalecilerin antropometrik ve somatotip özelliklerinin karşılaştırılmasıdır. Bu araştırma betimsel araştırma kapsamına giren Survey (Alan tarama) yöntemine uygun olarak yapıldı. Çalışmaya Trabzon ilinde profesyonel ve amatör futbol takımlarındaki kalecilerden 30 profesyonel 30 amatör kaleci olmak üzere, toplam 60 kaleci gönüllü olarak katıldı. Çalışmaya katılan kalecilerin somatotiplerinin belirlenmesi için boy, ağırlık, deri kıvrımı kalınlıları, çevre ve genişlik ölçümleri olmak üzere on bir antropometrik ölçüm alındı. Somatotip özelliklerinin belirlenmesinde Heath-Carter yöntemi kullanıldı. Ölçümlerin istatistik analizleri SPSS 17,0 programında yapıldı. Tanımlayıcı istatistikler Descriptive Statistics testine bakıldı. Verilerin frekans değerlerine bakıldı. Profesyonel ve amatör kaleciler arası karşılaştırma yapmak için Bağımsız t-testi uygulandı. Çalışmamızda profesyonel kalecilerin yaş ortalamaları 13,06±1,73 yıl ve amatör kalecilerin yaş ortalamaları 13,37±1,71 yıl, profesyonel kalecilerin boy ortalamaları 164,33±13,62 cm, amatör kalecilerin boy ortalamaları 159,37±12,39 cm, ağırlık orlamaları ise profesyonel kaleciler için 54,05±14,88 kg, amatör kaleciler için ise 53,94±14,80 kg olarak bulundu. Çalışmamızda amatör kalecilerin antropometrik ölçüm ortalamaları triceps dkk 11,12±4,21 mm, scapula dkk 8,46±4,50 mm, iliac dkk 7,27±4,98 mm, calf dkk 14,21±7,61 mm, çevre flexor biseps 25,58±3,38 cm, çevre calf 33,95±4,07 cm, dirsek genişlik 6,58±0,59 cm, diz genişlik 9,99±0,84 cm, profesyonel kalecilerin antropometrik ölçüm ortalamaları ise triceps dkk 8,82±2,94 mm, scapula dkk 6,78±1,74 mm, iliac dkk 5,24±1,85 mm, calf dkk 10,44±3,98 mm, çevre flexor biseps 24,59±3,26 cm, çevre calf 32,65±3,73 cm, dirsek genişlik 6,56±0,52 cm, diz genişlik 9,78±0,72 cm olarak bulundu. Profesyonel ve amatör alt yapı kalecileri arasında, boy ve kilo ortalamalarında, subscapula dkk, biceps ve calf çevre ölçümlerinde, dirsek ve diz genişlik ölçümlerinde anlamlı fark bulunamadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the anthropometric and somatotype charcteristics of goalkeepers in the city of Trabzon who play for professional and amateur teams. The data were gathered with a survey in accordance with a descriptive research design. A total of 60 goalkeepers, including 30 amatuers and 30 professionals, volunteered to participate in this study. In order to determine the somatotype charcteristics of the participants, eleven anthropometric measurements were utlized, including height, weight, skinfold thickness and width measurements. The Heath-Carter method was used for determining somatotype. Statistical analysis of the data was carried out with the SPSS 17,0 programme. Descriptive statistics were calculated in terms frequency, and in order to compare the professional and amateur goalkeepers, an independent samples t-test was applied. The data indicated that the average age of the professional goalkeepers was 13,06 ±1,73 years; while the average age of the amateur goalkeepers was 13,37 ±1,71 years. The average height of the professional goalkeepers was 164,33 ±13,62 cm, and the average height of the amateur goalkeepers was 159,37 ±12,39 cm. In terms of weight, the professionals averaged 54,05 ±14,88 kg, and the amateurs averaged 53,94±14,80 kg. The average of the anthropometric measurement results of amateur goalkeepers was recorded as follows: triceps dkk 11,12 ±4,21 mm; scapula dkk 8,46 ±4,50 mm; iliac dkk 7,27 ±4,98 mm; calf dkk 14,21 ±7,61 mm; surrounding flexor biceps 25,58 ±3,38 cm; surrounding calf 33,95 ±4,07 cm; elbow width 6,58 ±0,59 cm; and knee width 9,99 ±0,84 cm. For the professional goalkeepers, the corresponding measurements were as follows: triceps dkk 8,82 ±2,94 mm; scapula dkk 6,78 ±1,74 mm; iliac dkk 5,24 ±1,85 mm; calf dkk 10,44 ±3,98 mm; surrounding flexor biceps 24,59 ±3,26 cm; surrounding calf 32,65 ±3,73 cm; elbow width 6,56 ±0,52 cm; and knee width 9,78 ±0,72 cm. The results suggested that there was no significant difference between the players who play for professional teams and the players who play for amateur teams in terms of height and weight; subscapula dkk; biceps and calf measurements; and elbow and knee measurements (p>0,05).