Köpeklerde femur ve tibia kırıklarında hirschhorn kompresyon plak uygulamaları ve yöntemin klinik ve radyolojik sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 38113
- Danışmanlar: PROF.DR. ARKUN CANDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmada, değişik ırk, yaş ve cinsiyette 20 köpekte, femur ve tibia'nın diafizer kırıklarının Hirschfıorn kompresyon plaklarının kullanımı ile sağaltımı, olguların klinik ve radyolojik değerlendirilmesi konu edilmiştir. Deneylerde materyal olarak 101.6 mm x 12.7 mm ve 127.0 mm x 12.7 mm boyutlarında Hirschhorn kompresyon plakları ve değişik boyutlarda Richards-Bechtol korteks vidalan kullanıldı. Klinik olgularda veya deneysel oluşturulan diafizer femur ve tibia kırıklarında uygulanan Hirschhorn plakları en az 4 vida ile kemiğe uygulandı ve Hirschhorn kompresyon aletiyle aksiyal kompresyon sağlandı. Post operatif dönemde hiçbir şekilde dıştan destekli bandaj kullanılmadı. Onsekiz olgunun radyografik değerlendirmesinde primer kemik iyileşmesine ulaştığı gözledi. Bir olgunun post operatif radyografik kontrolleri yapılamadı ve bir olguda sekonder kemik iyileşmesi görüldü. Tüm olgular normal fiziksel aktiviteye ikinci haftada ulaştılar. Olgularda plaklar 7. ve 9. haftalarda gerçekleştirilen bir operasyonla çıkarıldı. Operasyon soması iki hafta izlenen deneysel ve daha uzun süre izlenen klinik olgularda herhangi bir komplikasyona rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
82 8. SUMMARY In this study, we researched the use of Hirschhorn compression plates in the treatment of diaphyseal femur and tibia fracture, 20 dogs of different breed, age and sex was used in the clinical and radiological evaluation. The material which we used in our experience hirschhorn compression plates with 101.6 mm x 12.7 mm and 127.9 mm x 12.7 mm size and Richards-Bechtol cortical screws. In clinical or experimental cases with diaphyseal femur and tibia fracture, the Hirschhorn plates were stabilizied with four screws and the axial compression was achieved with the Hirschhorn compression device. After the operation, no additional external fixation devices and bandages were applied. In radiological evaluation of 18 cases, the primer bone healing were observed. In one case, the radiological evaluation couldn't be achieved. In one case seconder bone healing was remarked. In all instances, the reached the normal physical activities in the second week. In the case, the plates were removed by an operation after the 7. and 9. weeks. There was no complication after following the operation two weeks.