Köpeklerde humerus, femur ve tibia kırıklarında interlocking (kilitli) pin uygulaması
Interlocking nail aplication in humerus, femur and tibia fractures of dogs
- Tez No: 541165
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTUNATMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Köpeklerde humerus, tibia ve femur kemikleri en sık travmaya maruz kalan ve kırık vakası yaşanan kemiklerdir. Bu kemiklerin operatif tedavisinde birçok farklı yöntem kullanılabilmektedir. Ancak, her yöntemin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Bu çalışmada 16 köpek ile 16 kırık kemik üzerinde interlocking pin uygulanarak tedavi edilmeleri amaçlanmıştır. Olguların preoperatif ve postoperatif klinik ve radyografik bulguları 15., 30. ve 45. günlerde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın sonucunda 1 olguda kaynamama, 1 olguda ise röntgen çekilemedği için kaynama ile ilgili bir bilgi edinilememiş, ancak hasta sahibi hastanın ayağını kullanmadığını söylemiştir. Diğer tüm olgularda aşırı kallus oluşumuna rağmen stabilizasyonun en iyi şekilde sağlanarak ekstremitelerini anatomik düzende kullanabildikleri ve iyileşmenin olduğu tespit edilmişir. Bu çalışmanın sonucunda interlocking pin uygulamasının köpeklerin uzun kemiklerinde gerekli stabilizasyonu sağlamak amacıyla kullanılabilecek bir yöntem olduğu kanısına varılmıştır. Bu çalışmadaki amacımız; ülkemiz veteriner ortopedisinde çok fazla tercih edilmeyen kilitli pini kullanarak uzun kemiklerin kırıklarında iyi bir fiksasyon sağlamak, ülkemiz veteriner hekimliğinde bu sağaltım prosedürünün uygulanmasını sıklaştırmak ve daha sonra yapılacak çalışmalara ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
In dogs, humerus, tibia and femur are the bones that are mostly exposed to trauma and most case of fractures happaned on those bones. There are many methods used in operative treatment of these bones. Every threatment methods have certain advantage and disadvantages. The aim of this study was to 16 bones fractures in 16 dogs with interlocking nail applicataion. Preoperative and postoperative clinic and radiografic findings at 15th- 30th-45th days, were eveluated in all cases. At the end of the study there was a case with non-union and no information about its bone healing because of obtaining in x-ray, but the client told that the patient was able to use its leg. Despite excessive callus formation in all cases it was determined that they were able to use the limbs in anatomical and healing occured and stabilisation was best achieved. As a result of the study it was concluded that interlocking pin application is a method that can be used to provide the necessary stabilisation in dogs long bones. Our purpose in the study is; to provide a good fixation on the fracture of the long bone using the locked pin which is not highly preferred in our country veterinary orthopedic surgery to increase the application at the treatment procedure in our country veterinary medicine and to shed light on the work to be performed in the future.