Analitik Kimya dersi 'Elektrokimya' konusunda probleme dayalı öğrenmenin öğrencilerin akademik başarılarına etkisi
The effect of problem based learning on students' academic achievements in the subject of Electrochemistry in Analytical Chemistry course
  1. Tez No: 381133
  2. Yazar: TUĞÇE TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KILINÇ ALPAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu araştırmanın amacı, Analitik Kimya dersi“Elektrokimya”konusunda uygulanan probleme dayalı öğrenme yönteminin öğrencilerin akademik başarılarına etkisini incelemektir. Çalışmada, yöntemin öğrencilerin kavramlar arası ilişki kurmaları ve kimya dersine karşı tutumları üzerine etkisi de belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma yarı deneysel desen olup, çalışma grubunu İzmir İli'nde bir üniversitenin Kimya Öğretmenliği Programında okuyan 2. Sınıf öğrencileri (N=15) oluşturmaktadır. Öğrenciler kontrol (N=7) ve deney grubu (N=8) olarak ikiye ayrılmıştır. Deney grubu öğrencilerinde probleme dayalı öğrenme yöntemiyle, kontrol grubu öğrencilerinde ise geleneksel öğretim ile ders işlenmiştir. Çalışma için elektrokimya konusunda hazırlanan ve dört oturumdan oluşan senaryonun uygulama süreci ise üç hafta 18 ders saatini kapsamaktadır. Veri toplama araçları olarak“Kimya Başarı Testi”,“Kelime İlişkilendirme Testi”ve“Kimya Dersi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Testler ve ölçek, her iki gruba da ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Uygulama sonunda hem deney hem de kontrol grubu öğrencileri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS istatistiksel analiz programı, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucu, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarıları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğunu göstermiştir (U=8,500, p < 0,05). Deney grubu öğrencilerinin kontrol grubuna kıyasla kavramlar arasında daha anlamlı ilişkiler kurabildikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ancak her iki grubun da kimya dersine karşı tutumları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmelerde deney grubu öğrencileri, probleme dayalı öğrenme yönteminde bilgilerini gerçek hayatla bağdaştırabildikleri, çabuk ve kalıcı öğrenme sağladıkları, grup çalışması sayesinde de konuyla ilgili bilgilerini pekiştirdikleri yönünde olumlu görüşler ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the effect of problem based learning method applied in“Electrochemistry”subject of Analytical Chemistry course on students' academic achievements. In the study, it is also tried to determine the method's effects on establishing relations between concepts and chemistry attitudes of students. This research was a semi-experimental design, the study group was consisted of 2th grade students (N = 15) in Chemistry Teacher Program of a public university in İzmir. The students were distributed into control (N=7) and experimental groups (N=8). The experimental group was taught by problem based learning method and the control group was taught with traditional teaching. The application process of scenario which was prepared in electrochemistry subject for the study and consisted of four sessions covered 18 hours in three weeks. It was used“Chemistry Achievement Test”,“Word Association Test”and“Chemistry Attitude Scale”as data collection tools. Tests and scale were applied as pre-tests and post-tests. At the end of the application, semi-structured interviews were held on both experimental and control groups. SPSS statistical analysis program was used in quantitative data analysis, content analysis was used in qualitative data analysis. The results of research revealed that academic achievement of students in the experimental and control groups was found to be significantly different in favor of the experimental group (U= 8.500, p < .05). It was concluded that experimental group could establish more meaningful relationships between concepts when compared to the control group. However, there was no significant difference between two groups in terms of their attitudes towards chemistry. In the semi-structured interviews, students in the experimental group revealed positive views in that they could associate their knowledge with real life, provided quick and permanent learning, consolidated their knowledge concerning the subject through group work in problem based learning method.