Post-modern estetik ve sağlık anlayışları: Türk halkının beden imajı üzerindeki etkilerinin ölçülmesi üzerine bir araştırma'
A research on finding the impacts of the postmodern aesthetical senses on the body image of people
- Tez No: 381185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Estetik anlayışlar, gündemine hem estetik hem de sağlık konuları olan obezite ve zayıflamayı aldıktan sonra modalaşarak sosyal ilişkilere ve ekonomiye yansıyan ve yaşam tarzları ve tüketim kalıpları üreten bir kapitalist toplumsal hareket halini almıştır. Bu hareketi doğuran moda, kozmetik ve medya endüstrileri insanların ruhsal ve mali durumlarını, sosyal ilişkilerini ve iş yaşamlarını etkileyebilecek estetik ve sağlık idealleri çizmektedir. Bu ideallerin kitle iletişim araçlarındaki iletilere ve sanatsal anlatılara yerleştirilmesi, doğal görünümlerinden ve beslenme düzenlerinden uzaklaşan, kimyasallarla ve neşter dokunuşlarıyla mutluluğu ve tatmini yaşayan bireyler ve bedenler üretmektedir. Güzelliği yorumlama algımız ise küresel post modern estetik kültürümüzün bir ürünüdür ve kitle iletişim araçlarında ve sosyal çevrelerimizde yüceltilen ideal beden tasavvurunun en çarpıcı göstergelerinden biridir. Estetik ve sağlık konusundaki etkilenim ve etkileşimlerimizi belirleyen“Beden İmajı”mızdır, bedensel görünümümüz, sağlık durumumuz ve benliğimiz hakkındaki algı, düşünce ve duygularımızdan oluşan beden imajımız. Çalışmamızda, beden imajımızın özel sektördeki üretim motivasyonlarından ne derecede etkilenerek estetik ve sağlık anlayışları aracılığıyla toplumsal ilişkilerimize, kültürel anlamlandırmalarımıza, bedensel tutumlarımıza ve tüketim davranışlarımıza yansıdığını sosyolojik ve sosyal psikolojik açıdan inceleyeceğiz. Çalışma, yarı yapılandırılmış derinlemesine ikili görüşmelere dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aesthetic senses have become a capitalist social movement by coming into fashion and being reflected in the social relations and the economy and by producing life styles and consumption patterns after putting obesity and slimming which are both aesthetics and health-related matters on their agendas. The fashion, cosmetic and media industries bringing about this movement generate aesthetic and health ideals which will be able to influence people's psychological and financial situations, social relations and business lifes. The insertion of these ideals into the messages and artistic narrations in the mass media produces individuals and bodies moving off from their natural appearance and diets and feeling satisfied via chemicals and touches of scalpels. Our sense of comprehending the beauty is a production of our global post-modern aesthetic culture and is one of the most impressive indications of ideal body description celebrated in mass media and our social circles. Body Image is the thing determining our influences and interactions related with aesthetics and health. It is comprised of our senses, thoughts and feelings about our physical appearance, condition and our self. We analyzed how much our body image is influenced by the motivations of production in the private sector and is reflected through aesthetic and health senses in our social relations, cultural interpretations, body attitudes and consumption behaviours. The study is based on semi-structured interviews. KEYWORDS: Body Image – Body Aesthetics – Body Health – Post-modern Culture – Mass Media