Tüketiciye yönelik bilinçaltı reklamın etkileri üzerine ampirik bir araştırma
An empirical research on the effects of subconscious advertising for consumers
- Tez No: 381186
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çağdaş pazarlama anlayışının tüketiciye endekslendiği günümüzde bu yeni anlayış pazarlamanın işleyişini etkilediği gibi pazarlama araçlarının da kullanım alanlarını ve yöntemlerini değiştirmiştir. Yeni pazarlama anlayışından en çok etkilenen pazarlama aracı, geniş tüketici kitleleriyle iletişim kurmayı sağlayan reklamlar olmuştur. Reklamların hem kullanım alanlarının artması hem de kullanım yöntemlerinin değişmesi çağdaş pazarlamanın tüketici odaklı anlayışı neticesinde olmuştur. Tüketicinin farkına varmadan bilinçaltını etkileme amacı taşıyan bilinçaltı reklamlar çağdaş pazarlama anlayışında öne çıkan reklamların yeni kullanım yöntemleri arasındadır. Bilinçaltı reklamlarda tüketiciyi etkilemek amacıyla birçok yöntem kullanılmakta ve kullanılan bütün yöntemlerde cinsellik, ölüm gibi metaforlardan ve psikodinamik öğretilerden yararlanılmaktadır. İnsanların baskı altında tutmaya çalıştığı duyguları çağrışım yaptıracak şekilde bilinçaltı reklamlarda bir yansıma olarak verilmesi insanların psikolojilerini olumsuz olarak etkilemektedir. Toplumsal yapının bozulacağı düşüncesiyle bilinçaltı reklamlar birçok ülkede yasaklanmıştır. Yasalar vasıtasıyla alınan tedbirlerin yetersiz kalması bilinçaltı reklamlarının kullanımlarını hızla artırarak yaygınlaşmasına neden olmaktadır. Anahtar Kelimeler; Reklam, Zihin, Bilinçaltı, Bilinçaltı Reklam, Tüketici DavranıĢı.
Özet (Çeviri)
Nowadays when the modern marketing concept was indexed to the consumers, this new approach has changed the structure of marketing as well as the use of marketing tools and methods. The most affected marketing tool has been advertising which enables communicating with a larger group of consumers. Both the increase in the use of adversiting and the change in the methods of use have occured as a result of consumer-oriented approach. Subconscious subliminal ads which aim to influence the consumer subconsciously are among the new use of advertising methods. Many methods have been used to affect the consumers in subliminal advertising and metaphors like sexuality and death and psychodynamic teachings are utilized in all methods. The reflection of emotions that people try to keep under pressure in subconscious advertising negatively affect people's psychology and it's thought to break the social structure. That's why subconscious advertising has been prohibited in many countries. Inadequacy of the measures taken by the law has led the use of subliminal advertising increase and spread rapidly. Key Words; Advertising, Mind, Subconscious, Subconscious Advertising, Consumer Behaviour.