Tip 2 diabetes mellituslu ve hipomagnezemli hastalarda uzun süreli oral magnezyum replasmanının etkileri
Hypomagnesemia in type 2 diabetes mellitus and effects of oral magnesium suplementation in metabolic control
  1. Tez No: 38122
  2. Yazar: ALİ VARDAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYATİ TOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Magnezyumun önemi ve hipomagnezemi ile birlikte olan soranlarda magnezyumun etkilerine, son birkaç yıl içinde ilgi gösterilmiştir. Bu ilginin çoğu, hipomagnezemi ile kardiovasküler hastalıklar arasındaki muhtemel ilişkiye ve bunun yanında diabetes mellitus ve diabetik komplikasyonlar arasındaki bağlantıya yöneltilmiştir. Ayaktan takip edilen diabetik hastalarda, hipomagnezemi en sık görülen elektrolit bozukluğudur ve diabetik ketoasidozlu hastalarda sıklıkla rastlanılan bir bulgudur. Diabetli hastalarda hipomagnezemi gelişmesinin nedenlerinde en önemli faktör glikozüriye bağlı, idrar ile aşırı magnezyum kaybıdır. Kronik magnezyum replasmanı, insüline bağımlı olmayan diabetli hastalarda pankreastaki beta hücrelerinin cevabım ve insülinin dokulardaki aktivitesini düzeltir. Biz bu tez çalışmasını, 108 Tip II diabetes mellituslu ve hipomagnezemili hastada yaptık. Daha sonra, 1 0 hasta çeşitli nedenlerle çalışmadan çıkarıldı. Bütün hastalar, oral antidiabetik ilaç kullanıyordu ve kötü metabolik kontrole sahiptiler. Bu 108 hasta rastgele iki gruba ayrıldı. Magnezyum verilen grupta 50, plasebo grubunda ise 48 hasta vardı.Bu iki grup arasında yaş, cins, BMI ve hastalığın süreleri arasında istitistiksel anlamlı fark yoktu. Çalışmamızda amaç; Tip II diabetli hastalarda uzun süreli oral magnezyum replasmamnın serum magnezyum seviyelerine, metabolik kontrole ve plazma lipidlerine etkilerini araştırmaktı. Hastalardan kan örnekleri 12 saatlik açlıktan sonra alındı. HbAlc, Plazma lipidleri, serum magnezyumu, açlık kan şekeri ve idrar magnezyum klirensi 2 nci, 3 ncü ve 4 üncü aylarda ölçüldü. Çalışmadan elde ettiğimiz sonuç, oral magnezyum replasmanı serum magnezyum seviyelerinde ve HDL-Kolesterol de belirgin artışa yol açar. Ayrıca ilave olarak, plazma kolesterol, LDL-Kolesterol, açlık kan şekeri, trigliserid, HbAlc ve idrar magnezyum klirensinde belirgin azalmaya yol açar. Özet olarak oral magnezyum tedavisi, Tip II diabetli hastalarda 4 aylık süre içinde hipomagnezemiyi düzeltir. Bu gözlem, kardiovasküler hastalık riskinin artmış olduğu hastalarda önemli olabilir. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Hypomagnesemia in type II Diabetes Mellitus and effects of oral magnesium suplementation in metabolic control.”The importance of magnesium and the problems associated with hypomagnesemic states have received increased attention in the past few years. Although much of this interest has focused on a possible link between cardiovascular disease and hypomagnesemia,it also has been suggested that there is an association between diabetes mellitus, diabetic complications and hypomagnesemia. Hypomagnesemia is the most common eletrolyte abnormality in the ambulatory diabetic patients and also a frequent finding in patients with diabetic ketoacidosis. Excessive urinary magnesium loss, associated with glycosuria is probably the most important factor in the genesis of hypomagnesemia in diabetic patients. Chronic magnesium supplementation can contribute to improvement in both islet beta cell response and insulin action in NIDDM subjects. We studied 108 selected patients with type II diabetes mellitus with hypomagnesemia. All the patients have been taking oral antidiabetic agents and had poor metabolic control. Later on 10 patients were dropped from the study for severel causes. All the patients were divided in two groups. The patients were randomly assigned in either group. The magnesium group consisted of 50 patients and the placebo group consisted of 48 patients. There were no statisticaly significant differences in age, sex, BMI and duration of the disease between the patients using magnesium and the placebo group. The aim of our study was to investigate the influence of a long term oral magnesium therapy (750 mg/day) in type II diabetic patients, on serum magnesium levels, metabolic control and plasma lipids. 53Blood samples were taken in the morning after overnight fasting. HbAlc, plasma lipid, serum magnesium levels, fasting blood glucose concentrations and urine magnesium clearence were determined after two, three and four months. Our data revealed that an oral magnesium supplementation significantly increased serum magnesium levels and HDL-cholesterol. Additionally, significant decrements of plasma cholesterol, LDL cholesterol, fasting blood glucose, trigliserids, HbAlc and urine magnesium clearence have been observed. In conclusion, oral magnesium therapy corrects hypomagnesemia in type II diabetic patients following a treatment period of 4 monthts. These observations might be important for patients in increased cardiovasculer risk. 54