İşletmelerde iç kontrol süreçleri ve ERP sistem bütünleşmesi
Internal control processes and ERP system integration
  1. Tez No: 381268
  2. Yazar: FATMA ANIL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Küresel ekonomik süreç yarattığı etki bakımından, pay ve menfaat sahiplerinin sınırını genişletmiş ve kurum faaliyetleri kurumla organik bağı olan ya da olmayan her bir bireyin hakları konusunu önemli kılmıştır. Küresel faaliyetlerin taşıdığı risk; küresel etki alanı bakımından değerlendirilmeyi, ölçülmeyi, tanımlanmayı gerekli kılmaktadır. Bu aşamada kurumsal idarecilik fonksiyonları kalite ve anlayışının önemi giderek artmıştır. Küresel ekonomik sürece paralel olarak, özellikle işletmelerin büyümeleri, genişlemeleri; faaliyetlerin karmaşık hale gelmesine, verimli ve etkili bir şekilde yönetilmesine engel olmakta, bu nedenle de kontrol mekanizmalarında sistematik yaklaşımlar önem kazanmaya başlamaktadır. Sistematik yaklaşımların uygulama zemini bulabilmesinin; işletme faaliyetlerinin tek çatı altına toplanması, bilişim teknolojileri yardımı ve kontrol süreçleri ile bütünleşik faaliyet yaklaşımlarının işletme yapısı içine entegre edilmesi ile sağlanabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada; ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) sistemleri ve işletmelerde iç kontrol süreçleri teorik olarak incelenerek, örnek bir işletme üzerinden sistematik yaklaşımların uygulama zemini tartışılacaktır. Anahtar Kelimeler : İç Kontrol, Kurumsal Kaynak Planlaması, İşletme Yönetiminde Sistematik Yaklaşımlar.
Özet (Çeviri)
The global economic process, vis-à-vis the impact it creates, has expanded the boundaries of shareholders and stakeholders, and the corporate activities has deemed the issue regarding any person's right, with or without a solid connection to the institution, important. The risks global operations carries in terms of the global domain they cover makes it necessary for them to be evaluated, measured and defined. In this regard, the quality and understanding of the importance of corporate administration functions has increased. Correspondingly to the global economic process, especially the growth and expansion of business' has elaborated the complexity of activities, obstructing efficient and effective management, therefore, systematic approaches in control mechanisms has started to gain importance. It is argued that the solution to finding an application ground for systematical approaches could be found by; gathering of business activities under one roof, the assistance of information technologies, and the integration of activity approaches coexisting with control processes into the structure of the business. In this study; the application systematic of systematic approaches will be discussed on the basis of a sample business with the theoretical examination of enterprise resource planning systems (ERP) and internal control processes of businesses. Keywords : Internal Control, Enterprise Resource Planning, Systematic Approaches to Business Management.