Mesleki eğitim merkezi güzellik ve saç bakım hizmetleri alanında öğrenim gören ögrencilere, işletmelerde uygulanan mesleki eğitim (pratik eğitim) çalışmalarının değerlendirilmesi
Beauty and hair care services vocational education centers in the applied in business education students in the field of vocational training (practice) evaluation of work
- Tez No: 381267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAZİ UÇKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Nitelikli iş gücü, verimli bir ekonomi için vazgeçilmez unsurdur. Nitelikli iş gücüne sahip olmanın yolu ise iyi planlanmış mesleki eğitimle mümkündür. Mesleki ve teknik eğitim bu açıdan gelişmekte olan ekonomiler için hayati önem arz etmektedir. İnsan gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün işletmelerle iş birliği yapılarak yetiştirilmesi, mesleki ve teknik eğitim sistemi bütünlüğü içerisinde desteklenerek geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması gerekmektedir. Bu araştırmada“Mesleki Eğitim Merkezi Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanında Öğrenim Gören Öğrencilerin İşletmede Uygulanan Mesleki Eğitim (Pratik Uygulama) Çalışmalarının Değerlendirilmesi”başlığı altında 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu uyarınca öğrencilere işletmelerde yaptırılan meslek eğitimi uygulamalarının analiz edilmesi, uygulamadaki durumun tespit edilmesi, öğrencilerin işletmelere uyum sağlayabilme düzeylerinin belirlenmesi, meslek eğitimi sonunda kazandırılması amaçlanan bilgi birikimi ve uygun davranışları edinme düzeyleri saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma; Giriş, Mesleki Eğitimde Genel Kavramlar Türkiye'de ve Dünya'da Mesleki Eğitim, Yöntem, Bulgular ve Yorumlar, Sonuç, ve Öneriler olmak üzere beş bölüm altında toplanmıştır. Araştırmanın evrenini, Kocaeli ili sınırları içerisinde altı Mesleki Eğitim Merkezinin Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı Kuaförlük, Berberlik, Cilt Bakımı dallarında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın temel veri kaynağını anketlerle toplanan veriler oluşturmuştur. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler amaçlara uygun olarak frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama ( x ), standart sapma (ss), t testi ve varyans (anova) kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Skilled labor is indispensable for efficient economy. If this is the way to have a qualified workforce is possible with a well-planned vocational training. Vocational and technical education is of vital importance for the emerging economies in this regard. The training of qualified manpower needs of the people heard that the labor market making business with cooperation, it is necessary to develop vocational and technical education system within the integration and dissemination. In this research,“Vocational Training Centre Beauty and Hair Care Services Students Studying in the Field of Applied Business Training (Practical) Assessment of study under the heading”3308 analyzing business applications built vocational training to students in accordance with the Vocational Training Act, to determine the status of the application, Determining the level of enterprises to adapt to students, to gain vocational training is intended to eventually acquire knowledge and appropriate behavior levels were studied to determine. Research; Introduction, general concepts in the World and in Turkey Vocational Training, Methods, Results and Reviews, results, and is divided into five sections including recommendations. The population of the study, six Vocational Training Center in Kocaeli province Beauty and Hair Care Services Area Hairdressing, Barbering, consists of students studying in Skin Care branch. The main data sources for the study consisted of data collected through questionnaires. To analyze the data obtained in the SPSS statistical software was used. The data obtained in accordance with the purpose of frequency (f), percentage (%), mean (x), standard deviation (SD), t-test and analysis of variance (ANOVA) were analyzed using. P whether there is a significant difference between the groups