Hastane işletmelerinde maliyet hesaplamaları, muhasebesi, karşılaşılan sorunlar ve uygulama
Hospital costs calculations in business administration, accounting , problems and applications
  1. Tez No: 381271
  2. Yazar: ÖZLEM KÜRKÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Finance, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Esas faaliyet konusu insan sağlığı olmakla birlikte, hastanelerde kar amacı güden bir işletmedir. Bu amaçla bir ticari işletme ve sağlık kuruluşu olan hastanelerde maliyet muhasebesinin gerekliliği ve bunun hastanelerde uygulanması ile ilgili olarak hazırlanan bu tezimizde maliyet muhasebesi tanımı, sağlıkta maliyet kavramı ile insan ve işletme için hastaneye bakan yönleri incelenmiştir. Bir işletme kabul edilen hastanenin faaliyetlerini sürdürülmesi için yapılması gerekli olan işlemlerin incelendiği, sonuç bölümünde muhasebe, maliyet muhasebesi sırasında ne gibi sorunlar ile karşılaşıldığı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hospitals are profit oriented institutions eventhough their primary function is human health. In this thesis it has been analyzed the necessity of cost accounting, application of it in the hospitals as they should be considered as a commercial institution. This work contains definition of cost accounting, the concept of cost calculation in healthcare as well as its relevance with human resources and activities of the company. In this respect, the analysis is focusing on what has to be done and as a conclution it talks about the problems of cost accounting in a hospital which is considered a commercial institution.