Mal ihracatında istisnalar ve katma değer vergisi iadeleri ve uygulama
Exceptions and value added tax refund of merchandise exports and applications
- Tez No: 381270
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Katma Değer Vergisi kanun tasarısı 3065 sayılı kanun numarasıyla 25.10.1984 tarihinde kabul edilip, 02.11.1984 tarih ve 18563 Sayılı Resmi Gazete' de yayımlanarak 01.01.1985 tarihinde yürürlüğe girmesinden sonra Türk Vergi Sistemi içerisinde çok önemli bir yere sahip olmuştur. KDVK içinde birçok istisna hükmü mevcuttur. İstisna hükümlerinin içinde en önemlisi ihracat istisnası ile ilgili olanlardır. İhracat istisnası çok fazla mükellefi, muhasebeci ve müşaviri ilgilendirmektedir. KDV iade mevzuatı ise, KDV Kanunu'nun 32.maddesi ile Devlet Harcama Belgeleri Yönetmeliğinin Maliye Bakanlığına tanıdığı yetkiler çerçevesinde genel tebliğler, iç genelgeler ve genel yazılar ile yönlendirilen bir mevzuattır. 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 32.maddesinde;“Bu kanunun 11, 13, 14, 15. Maddeleri uyarınca Vergiye tabi bir işlem söz konusu olmadığı veya katma değer vergisini fatura veya benzeri vesikalarda göstermeye hakkı bulunmadığı halde; düzenlediği bu tür vesikalarda katma değer vergisi gösterenler, bu vergiyi ödemekle mükelleftirler. Bu husus kanuna göre borçlu oldukları vergi tutarından daha yüksek bir meblağı gösteren mükellefler için de geçerlidir. Bu gibi sebeplerle fazla ödenen vergiler, Maliye Bakanlığının belirleyeceği usul ve esaslara göre ilgililere iade edilir.”
Özet (Çeviri)
Value Added Tax ( VAT ) has got a very important place in Turkish Tax Regulation further coming into force of VAT Law nr. 3065 dated 25.10.1984. It was announced in Official Gazette dd.Nov.02, 1984 and was effective as of Jan 01, 1985. There are many articles defining some exceptions in VAT Law. The most important exception is related to tax examtion for export transactions. This examption is directly effecting the exporting companies, accountants and tax consultants. VAT Refund system is regulated by article 32 of VAT Law which is giving this authority to Ministry of Finance which is managed by their general circulars, internal memorandums and verious internal instructions in accordance with State Expense Documents Procedure. Article 32 of VAT Law Nr. 3065 states that: According to Articles 11, 13, 14, 15 those who shouldn't apply any VAT on invoice or similar source documents, if however accrues VAT on respective documents, they are obliged to pay these taxes. This rule applies to those who declare a higher amount of tax than their payable tax amounts. The difference of excess paid tax is refunded by Ministry of Finance in accordance with their procedures.