Arap gramer ilminin yapısı hakkındaki tartışmalar
Discussions about Arabic grammar structure
- Tez No: 381323
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİRİN ÇIKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İslam öncesi sözlü kültür geleneğine sahip olan Arap toplumu Kur'an ve Hadislerle birlikte yazılı kültüre geçiş yapmıştır. İslam coğrafyasının genişlemesi ve Arap olmayan milletlerin Müslüman olmalarıyla birlikte Arap dilinde görülen bozulmalar Kur'an'ın okunuşuna da yansımıştır. Bu durum ise Araplar arasında hoşnutsuzluklara yol açmış ve Arapça'nın gramer kurallarının tespitinin gerekliliği fikrini doğurmuştur. Çağdaş döneme baktığımızda Arap dünyasının Avrupa ile tanışmasından sonra geri kalmışlığın sebepleri arasında Arap Grameri'nin zorluğunun da etkisi olduğu düşünülerek Arap yazısı ile birlikte gramerin yeniden gözden geçirilmesi fikrinin çok gündemde olduğunu görürüz. Bu bağlamda Arap grameri etrafında iki genel bakış açısı /metot (mi'yaricilik ve vasficilik) sürekli hâkim olmuş ve bu iki metottan ilki klasiği diğeri de moderni temsil etmiştir diyebiliriz. Biz de bu çalışmamızda Arap gramerini normatif/ metodolojik çerçevesinde değerlendirenleri ile dilde görülen gerçekleri saptamaya/betimlemeye çalışan vasfî bakış açısı çerçevesinden bakanları ele aldık ve konunun ehemmiyeti üzerinde durmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The Arab Society with the tradition of oral culture has made the transition to written culture with Quran and Hadith. Because of the expansion in the geography of Islam and being Muslim of non-Arab nations, the deterioration of Arabic Language has reflected in reading of the Quran as well. This situation has led to discontent among the Arabs and the idea of necessity of determination for grammar rules in Arabic Language. In retrospect, we can see that the difficulty of Arabic grammar has a big effect among the cause of backwardness after acquaintance of Arab world with Europe. Therefore, we can frequently see that the idea of revision in both Arabic script and grammar remains on agenda. In this context, two general perspectives / method (Mi'yaricilik / Vasficilik ) around the Arabic grammar have consistently dominated and it can be said that the first method has represented classic and the other represented modern. We also studied the person who evaluates the Arabic grammar in normative / methodological framework and attempts to describe the reality in language from the point of the frame“Vasfi”and we tried to focus on the significance of the subject.