Çınaraltı Dergisinin sistematik analizi ve Türk edebiyatındaki yeri/önemi
Çınaraltı systematic analysis of journal of Turkish literature and its place in / importance
  1. Tez No: 381325
  2. Yazar: CEVHER DÖĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. ABDULMECİT CANATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 807
Özet
Çınaraltı dergisi, 1941-1944 yılları arasında Orhan Seyfi Orhon ve Yusuf Ziya Ortaç tarafından Türk idealine bağlı kalmak ve Türklük fikrine hizmet etmek amacıyla haftalık yayımlanan bir dergidir. İkinci Dünya Savaşı etkisinde kalan dergi, varlığını büyük oranda bu döneme bina etmektedir. Derginin son on bir sayısı uzun bir aradan sonra 1948 yılında Yusuf Ziya Ortaç tarafından devam ettirilmek istense de dergi, artık önceki siyasi döneme uygun olarak varlığını sürdüremez. Çınaraltı dergisinin Türk edebiyatı açısından en önemli yanı şiirin en çok yayımlandığı 1940-1950'li yıllarda Çınaraltı dergisinin Garip Hareketine karşı çıkması, Hisarcılara kaynaklık etmesi ve yeni yazar ve şairlerin yetişmesi için bir akademi olma özelliği taşımasıdır. Bu bağlamda Çınaraltı dergisinin Garip Hareketine karşı çıkışı ile Türk edebiyatına ileride İkinci Yeni olarak geçecek olan harekete ve Hisarcılara temel teşkil ettiği söylenebilir. Çınaraltı dergisi Türk edebiyatına Türk şiirinin yanı sıra Türk dili, romanı, öyküsü, tiyatrosu, müziği, resmine sağladığı yeni görüşler ve hizmetlerle de önemli bir yere sahiptir. Bununla birlikte 1940-1950 yılları arasında Türkiye'de ortaya çıkan siyasal, sosyal ortam Çınaraltı dergisi sayfalarından rahatlıkla takip edilebilir.
Özet (Çeviri)
Çınaraltı magazine is a weekly published magazine by Orhan Seyfi Orhon and Yusuf ziya Ortaç between 1941-1944 which is on the porpuse of the idea of Turkishness and remain loyal to the ideal of Turk. The magazine effected by the World War II bases its existence on this term substantially. Even if the last eleven volume of this magazine were intended to continue by Yusuf Ziya Ortaç after a long time in 1948, it couldn't continue its existence in accordance with the political period any more. The most important aspect of Çınaraltı magazine in terms of Turkish literature is that Çınaraltı magazine objected to Garip movement in 1940-1950s when poem was published mostly, being the resource of the people of Hisar, and is that has the characteristics of academy in for new writers and poets could be raised. In this regard, it can be said that Çınaraltı magazine is the basis of the movement which wil be accepted as New II in advance via objecting Garip movement. Çınaraltı magazine has an important role in Turkis literature that provided new views and labours on Turkish language, novel, story, play, music, art besides Turkish poem. Moreover, the political and social life seen in Turkey between 1940-1950 can be followed among the pages of the Çınaraltı magazine.