Tedarik zinciri bilgi sistemleri ve telekomünikasyon sektöründe bir araştırma
Supply chain information systems and an exploratory study on telecommunications sector
- Tez No: 381369
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE SONGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, tedarik zinciri yönetimini uygulayan işletmelerdeki bilgi teknolojileri kullanımı incelenmektedir. Bilgi paylaşımı, tedarik zinciri yöneticilerinin doğru karar almasında kritik öneme sahip etkenlerden birisidir. Bilgi paylaşımının hızlı ve doğru olması da en az bilginin kendisi kadar önem arz etmektedir. Tedarik zinciri yönetiminde bilginin analizi ve yönlendirilmesi için kullanılan teknolojiler geliştikçe karar alma ve müdahale süreleri kısalmakta, işletme maliyetlerinde düşüş ve müşteri memnuniyetinde olumlu geri dönüşler sağlanmaktadır. Başarılı işletmeler için en doğru yönetim tekniklerini uygulamak çok önemlidir. Aksi durumda işletmelerin hızla değişen küresel ekonomi ve bitmeyen rekabet ortamında ayakta kalmaları imkansızdır. Tedarikçiden müşteriye uzanan geniş yapısıyla tedarik zinciri yönetimi ise bu yönetim tekniklerinin ve teorilerinin başında gelir. Tedarik zinciri yönetiminin bilgi teknolojilerinden aldığı güçle yeni bir döneme girdiği günümüzde işletmelerin tedarik zinciri yönetimlerinde güçlü bir değişimi öngörmeleri gerekmektedir. Çalışmanın hem mevcut Tedarik Zinciri Yönetimi literatürüne bir katkı sağlaması hem de Tedarik Zinciri Bilgi Sistemleri'nin önemini kavramış işletmeler ve araştırmacılar için konuyu daha anlaşılır hale getirmesi umulmaktadır. Anahtar Sözcükler 1. Tedarik zinciri bilgi sistemleri 2. Tedarik zinciri yönetimi
Özet (Çeviri)
In this study, the use of information technology in enterprises implementing supply chain management is studied. Information sharing is one of the critical factors that supply chain managers use for decision making. The fastness and accuracy of the information is as important as the information itself. As the technologies develop which are used in supply chain management for analyzing and forwarding the information, decision making and response times shortens simultaneously. This improvement brings the decrease in operating costs and positive feedback for customer satisfaction. For successful enterprises, it is highly important to deploy the best management techniques. Otherwise, it is impossible for them to survive in this implacable competitive and rapidly changing global economy. Supply chain management is one of the leading management techniques or theories with its wide structure from suppliers to the consumers. As the supply chain management go through a new era with the support of information systems in these days, enterprises should forecast a serious change in their supply chain management systems. It is hoped that this study will both contribute to the existing Supple Chain Management literature and provide practitioners and firms with a deeper understanding of Supply Chain Information Systems. Key Words 1. Supply chain information systems 2. Supply chain management