Uluslararası antlaşmaların iç hukuka etkisi
Effects of international treaties to national law
  1. Tez No: 381385
  2. Yazar: HASAN KAŞIKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
“Uluslararası Antlaşmaların İç Hukuka Etkisi”adlı araştırmamızda,“uluslararası hukuk”,“uluslararası antlaşmalar”,“egemenlik”,“ulus devletler”ve“T.C. Anayasa' sının konumuzla ilgili maddeleri”üzerine olan bilgiler üç bölüm olarak temellendirilmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde uluslararası hukuk kavramının ne ifade ettiği, uluslararası hukuk çerçevesinde uluslararası antlaşmaların işlevi açıklanmaya çalışılmıştır. Bunun için doktrindeki farklı görüş ve teorilerden de yararlanılmıştır. İkinci bölümde her yeni gün değişen global arena ve uluslararası hukuk etrafında, uluslararası hukuk ve antlaşmaların müeyyideleri ve iç hukuk sistemleri üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Bu bağlamda uluslararası hukukun ana süjesi olan egemen devletler ve egemenlik kavramının tarihi seyri analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise bir ulus devlet olarak Türkiye'nin uluslararası hukuk ve iç hukuk bağlamındaki kendi mevcut iç hukuk sistemindeki işlerliği ve en son güncel değişimlerle beraber ortaya çıkan iç hukuk sistemi analiz edilmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde diğer üç bölümün genelindeki teori ve tespitlerden ortaya çıkan değerlendirmeler ve Türk iç hukuk sistemi hakkında son güncel değişiklikler araştırmamız çerçevesinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our research called“Effects of International Treaties to National Law”, information about International Law, International Treaties, Sovereignty, Nation-States and articles of The Constitution of The Republic of Turkey are founded as 3 parts.In the first section of our study, what notion of International Law expresses and function of International Treaties within the framework of International Law are tried to be explained.To make that, from different views and theories in the doctrine are benefited. In the second section a research is made about sanctions of International Law and Treaties' and National Law Systems around the every new day changing global arena and International Law.In this context Sovereign States which are the main subject of International Law and historical course of Sovereignty notion are analyzed. In the third section as a Nation-State Türkiye's own existing National Law System's interoperability in the context of International Law and National Law and National Law System that emerges with the up to date changes are tried to be analyzed. In conclusion,assessments that emerges from the theories and evaluations throughout the other 3 sections are analyzed within the framework of our up to date changes about the Turkish National Law System Research.