Uluslararası antlaşmaların iç hukuka etkisi
The effect of treaties in domestic law
  1. Tez No: 208255
  2. Yazar: ALİ İBRAHİM AKKUTAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERAP AKİPEK, Y.DOÇ.DR. LEVENT GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Uluslararası Antlasmaların ç Hukuka Etkisi? adlı bu çalısmada, ?uluslararası hukuk?, ?uluslararası antlasmalar?, ?egemenlik?, ?egemenlik üzerinde küresellesmenin etkisi? ve ?T.C. Anayasası'nın 90. maddesi ve ilgili diger hükümleri? üç bölüm halinde ele alınmıstır. Çalısmanın birinci bölümünde genel olarak uluslararası hukukun ne anlama geldigi, bu hukuk düzeni içerisinde uluslararası antlasmaların konumu bulundugu ve genel olarak uluslararası antlasmaların iç hukukta ne sekilde uygulanacagı üzerinde durulmustur. kinci bölümde gelisen uluslararası iliskiler ve uluslararası hukuk baglamında, uluslararası antlasmaların etkileriyle ilgili bilgi verilmistir. Söz konusu durumu açıklayabilmek için de ?egemenligin tarihsel olarak gelisimi?, ?ulus-üstü yapılanma ve küresellesmenin etkileri?ne, uluslararası antlasmalara uyulmamasının genel olarak sonuçlarına deginilmistir. Üçüncü bölümde uluslararası hukuk ve egemenlik anlayısındaki degisimlerin Türk hukuk sistemine etkileri, söz konusu degisime uyum saglama çabası içerisinde Anayasa'nın 90. maddesine ve temel hak ve özgürlüklere iliskin uluslararası antlasmalarla ilgili 90. madde metninde yapılan degisiklik ve bunun uygulamada yaratabilecegi problemler ele alınmıstır. Sonuç bölümünde ise çalısma boyunca ileri sürülen görüsler degerlendirilmis ve konuya iliskin birtakım önerilere yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, titled as ?The Effect of Treaties in Domestic Law?, ?international law?, ?treaties?, ?sovereignty?, ?the impact of globalization to sovereignty? and ?the 90th article of Turkish Constitution and related provisions? are analyzed in three chapters. The definition of international law, the statute of treaties in international legal order and generally the application of treaties in domestic law are argued in the first chapter of dissertation. The impact of treaties in the context of international relations and international law is discussed in the following chapter. In the second chapter ?the historical development of sovereignty?, ?supranational organization, the effect of globalization? and ?the consequences of the violation of treaties? are analyzed as well. The effects of the changing understanding in the concept of international law and sovereignty in Turkish legal System, the amendments of Article 90 of the Turkish Constitution in respect of basic rights and freedoms and the problems which could be faced in its application process are dealt with in the third chapter. The study is concluded with an evaluation and a summary of the ideas proposed in the three chapters and suggestions concerning the problematic.