Yükseköğretimde bireysel farklılıklara yönelik algı ve uygulamaların incelenmesi: Gazi Eğitim Fakültesi örneği
Examination of perceptions and practices toward individual differences in higher education: Gazi Faculty of Education case
  1. Tez No: 381450
  2. Yazar: ÖZGE CEREN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER AKKUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen yetiştirme programlarında, öğretim elemanlarının bireysel farklılıklara yönelik algı ve uygulamalarını belirlemektir. Araştırma tarama modelindedir. Araştırma grubunu, 2013-2014 öğretim yılında, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesinde görev yapan 142 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında; Santangelo ve Tomlinson (2012) tarafından geliştirilen ve araştırma kapsamında Türkçe'ye uyarlaması yapılan ''Yükseköğretimde Öğretimsel Algı ve Uygulamalar Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmanın alt problemlerinin yanıtlanması amacıyla Kruskal Wallis H-Testi, Mann Whitney U-Testi kullanılmıştır. Öğretim elemanlarının bireysel farklılıklara yönelik algıları, alt ölçekler doğrultusunda incelenmiştir. Öğretim elemanlarının algılanan bireysel farklılıklar alt ölçeğinde orta düzeyde; bireysel farklılıklar ile başarı arasındaki ilişkiye yönelik algı alt ölçeğinde yüksek düzeyde; bireysel farklılıkların öğretim yöntemlerine etkisine yönelik algı alt ölçeğinde orta düzeyde algıları olduğu sonucuna varılmıştır. Öğretim elemanlarının bireysel farklılıklara dayalı uygulamalarının ölçek genelinden elde edilen ortalama puana dayalı olarak orta düzeyde olduğu söylenebilir. Ölçeğin alt boyutları incelendiğinde, en yüksek ortalamanın öğrenme ortamı; en düşük ortalamanın ise değerlendirme alt ölçeğinde olduğu görülmüştür. Öğretim elemanlarının bireysel farklılıklara yönelik algı ve uygulamaları arasında düşük ve orta düzeyde ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Bulgular, öğretim elemanlarının bireysel farklılıklara yönelik uygulama düzeylerinin düşük olmadığını ortaya koymakla birlikte, planlı bir farklılaştırma süreci sağlanamadığını ortaya koymuştur. Özellikle değerlendirme boyutunda elde edilen ortalama puan ve boyutlar arasındaki düşük düzeydeki ilişkiler, bireysel farklılıkların detaylı analizinin yapılmadığı ve öğretim sürecinin kapsamlı biçimde farklılaştırılmadığı biçiminde yorumlanmıştır. Öğretmen yetiştirmede bireysel farklılıklar ve buna yönelik uygulamaların arttırılması; bu süreçte model olmanın etkili biçimde kullanılması yönünde öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the perceptions and practices of teacher educators in teacher education programs toward individual differences. The study employed descriptive design. The study group consists of 142 teacher educators at Gazi University, Gazi Faculty of Education during 2013-2014 academic years. ''The Scale of Instructional Perceptions and Practices in Higher Education'', originally developed by Santangelo and Tomlinson (2012) and adapted into Turkish by the researcher was used as the data collection tool. Kruskal Wallis H-Test, Mann Whitney U-Test, and Pearson Product-Moment Correlation Coefficient were employed to analyze data. Teacher educators' perceptions toward individual differences were analyzed in accordance with the sub-scales of the Scale of Instructional Perceptions in Higher Education. It was found that the mean scores of the perceived individual differences and perceptions toward the effect of individual differences on instructional methods sub-scales were moderate while their perceptions toward the relation between success and individual differences were high. Teacher educators' practices were found to be moderate based on the analysis of the total score obtained from the Scale of Instructional Practices in Higher Education. Analysis of sub-scales showed that the highest mean score was in the dimension of learning environent while the lowest score was in the dimension of assessment. It was noticed that there are low or moderately significant correlations between teacher educators's perceptions and practices toward individual differences. Findings showed that even if teacher educators' practice levels were not low; it can not be said that a planned differentiation process is provided. Particularly the mean score in assessment sub-scale and the low correlations between sub-scales showed that individual differences were not examined in detail and instructional process is not differentiated in a comprehensive way. It was suggested that the importance given to individual differences and practices for them should be increased and to this end, modeling should be used effectively.