Türkçe Arapça ism-i mevsûl, izâfet, sıfat, hâl ve bileşik cümlelerin karşıtsal çözümlemesi
The constrastive analysis of some grammer subjects and compound sentences in Arabic and Turkish
  1. Tez No: 381452
  2. Yazar: GÜLTEN MELEK ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, karşıtsal çözümlemenin güçlü görüşü olan ana dilde olmayan, hedef dilde olan farklı özelliklerin öğrenimi güçleştirebileceği varsayımından hareketle ism-i mevsûl, izâfet, sıfat ve hâl konuları ve bunların bileşik cümleleri Türkçe – Arapça olarak ele alınmıştır. Araştırma tarama modelinde bir inceleme çalışmasıdır. Yapılan karşıtsal çözümlemeler sonucunda ana dil Türkçe, hedef dil Arapçada benzerlikler ve farklılıklar belirlenip özellikle Arapça öğreniminde, öğrencilerin karşılaşma olasılığı yüksek güçlükler tespit edilip, bu sorunların çözümüne yardımcı olabilecek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse some gramatical subjects and compound sentences in a contrastive (Arabic- Turkish) study based on the thesis that some different properties of mother language which doesn't exist in the target language may complicate the learning of the target language. The researchis the invetigational study in screening model. With this contrastive analysis we identified the differences and similarities between Turkish as mother language and Arabic as target language and we determenined the diffuculties which are commonly faced by the learners of Arabic. Furthermore, we proposed that some sollutions which we think will help solving these diffuculties.