Kemik metastazlarının değerlendirilmesinde Tc-99m (V) DMSA ile yapılan tüm vücut sintigrafisinin additit etkisi ve Tc-99m (V) DMSA ile oksijen geçiren Tc-99m (V) DMSA sonuçlarının karşılaştırlması
Clinical importance of Tc-99m (V) DMSA whole body sintigraphy in the evaluation of bone metastases and comparison of the results of two preparations: Tc-99m (V) DMSA and oxygen bubbing Tc-99m (V) DMSA
- Tez No: 165482
- Danışmanlar: PROF.DR. ERKAN İBİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Tc99m (V) DMSA, renal görüntüleme ajanı olan (III) DMSA'dan alkali ortamda hazırlanan ve beş değerlikli teknesyum içeren yeni tümör görüntüleme ajanlarından biridir. Tc99m (V) DMSA'nm Akciğer, Meme, Prostat, Medüller Tiroid Kanser ve ayrıca bu kanserlerin kemik metastazlarının tespitinde yararlı bilgi sağladığıkonusunda birçok yayın mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, kemik metastazlarının tanısında Tc99m (V) DMSA'nın etkinliğini saptamak ve ayrıca Tc99m MDP kemik sintigrafisi ile karşılaştırarak additif etkisini belirlemek, ek olarak iki farklı ortamda hazırlanan Tc99m (V) DMSA'nın (oksijen geçirmeden ve geçirerek) saflığını belirlemek, tümör ve böbrek tutulumunu saptamaktır. Çalışma grubu, kemik metastazı tanısı ile izlenen 15 kanser olgusundan oluşturuldu. Olguların 4'ü - Akciğer, 4'ü - Prostat, l'i - Meme, 2 'si - Renal hücreli, l'i - Primeri bilinmeyen kanser vakaları olup, geri kalan 3'ü Multiple Myelom vakasıydı. Hastalar, Tc99m MDP tüm vücut kemik sintigrafisinde, kemik metastaz bulgusu olan vakalar arasından seçildi. Tc99m MDP tüm vücut kemik sintigrafisini takiben en az ardışık 2 gün aralıklarla Tc99m(V)DMSA ve Tc99m(V)DMSA 02 tüm vücut sintigrafıleri yapıldı. Her iki Tc99m(V)DMSA sintigrafileri vizüel olarak tutulum bölgeleri açısından değerlendirilip, ayrıca lezyon/zemin aktivitesi ve böbrek/ zemin aktivitesi oranlan kantitatif olarak hesaplandı. Ayrıca her iki (V) DMSA preparatı kromatografik olarak radyokimyasal saflık açısından değerlendirildi. Bulgularımıza göre Tc99mMDP ve her iki Tc99m(V)DMSA ile yapılan tüm vücut sintigrafilerin sensitivitesi benzer olmasına rağmen, Tc99ra(V)DMSA ile yapılan sintigrafilerin spesifisitesinin Tc~99m-MDP kemik sintigrafisine göre önemli ölçüde yüksek bulunmuştur. Ayrıca Tc99m(V)DMSA O2 sintigrafisi ile lezyon/zemin aktivitesi oranının oksijensiz Tc99m (V) DMSA' ya göre istatistiksel açıdan anlamlı derecede yüksek ve böbrek/ zemin aktivitesi oranlan da anlamlı derecede düşük saptandı. Kromatografi yöntemi kullanarak hesaplanan radyokimyasal saflık açısından değerlendirildiğinde ise, Tc99m(V)DMSA O2 'nın saflığı %100'e yakın iken, oksijensiz (V) DMSA' nın %95.5 olarak saptandı. 111Sonuç olarak Tc99m(V)DMSA ile Tc99m MDP kemik sintigrafısinin spesifisitesi arttırılmakta ve ayrıca yüksek safflıkta olan ve yüksek tümör tutulumu ile düşük böbrek tutulumu gösteren Tc99m(V)DMSA O2 preparatın hazırlanabilmesi için, oksijen geçirilmesinin yararlı bir yöntem olduğu saptandı. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tc99m (V) DMSA, a tumour - seeking agent, is prepared from the renal scanning agent, DMSA, at an alkaline pH and contains technetium in oxidation state V. Tc99m (V) DMSA has been reported to be useful in the detection of malignant tumours such as Lung, Breast, Prostate, Medullary Thyroid Carcinoma and also in the detection of bone metastases of these tumours. The aim of these study was to establish the value of Tc99m (V) DMSA scintigraphy in the detection of metastatic bone lesions and to compare the results to Tc99m MDP bone scintigraphy, and also to evaluate the difference between two Tc99m (V) DMSA preparations, prepared with and without oksigen bubbling. Fifteen patients presenting with metastatic bone disease were enrolled in our study (4 patients with - Lung, 4 patients with - Prostate, 1 patients with - Breast, 2 patients with - Renal Cell carcinoma, 1 patient with - Unknown cancer and 3 patients with Multiple Myeloma ). Conventional bone scanning and Tc99m (V) DMSA whole body scanning with different Tc"m (V) DMSA and Tc99m(V)DMSA 02 preparations were performed on all patients. All scans were interpreted visually and also lesion-to- normal bone ratios(L/NL ) and kidney-to-background ratios( K/B) were obtained. Furthermore, the radiochemical purity of both Tc99m (V) DMSA and Tc99m(V)DMSA O2 preparations, prepared with arid without oksigen bubbling was determined by Thin layer chromatography and paper chromatography. According to our findings Tc99m MDP and both Tc99m (V) DMSA preparations have similar sensitivity, but the specificity of Tc99m (V) DMSA and Tc99m(V)DMSA O2 preparations are significantly higher. The L/NL ratios were significantly higher, but K/B ratios were significantly lower for and Tc99m(V)DMSA 02 than those for normal Tc99m (V) DMSA. For and Tc99m(V)DMSA 02, the radiochemical purity was nearly 100%, despite, the radiochemical purity of 95,5% for Tc99m (V) DMSA preparation without oxygen bubbling. In conclusion, Tc99m (V) DMSA scintigraphy has additive value to Tc99m MDP bone scintigraphy in the detection of metastatic bone lesions with a high specficty, and also oksigen bubbling is required to obtain a high-purity Tc99m (V) DMSA preparation, and to provide a formulation of Tc99m (V) DMSA that will increase the availability for tumour tissue, but will decrease the kidney uptake.