Türkçe eğitimde araç metin olarak tiyatro eserlerinin önemi ve dil becerilerini geliştirmedeki rolü
The importance of theatre works as instrument text in Turkish education and it's role on language improvement
- Tez No: 381482
- Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN AYTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Türkçe eğitiminde araç metin olarak tiyatro eserlerinin önemini ve dil becerilerini geliştirmedeki rolünü ortaya koymak için yapılan bu çalışma, şu basamaklardan oluşmaktadır: Çalışmamızın kavramsal çerçevesini çizen ve temelini oluşturan basamakta; Öğretim Programı'nın belirlediği temel dil becerileri ve bunlara paralel olarak gelişmesi beklenen temel beceri kavramları hakkında bilgi verilmiş, tiyatronun hem bir sanat dalı olarak hem de bir edebî tür olarak tarihsel gelişimi ve günümüzdeki yeri üzerinde durulmuş, son olarak da araç metin kullanımının önemi ve gerekliliği dile getirilmiştir. Çalışmamızın amacına hizmet etmesi için Harf İnkılabı'ndan sonraki yıllardan günümüze kadar MEB Yayınları tarafından çıkarılmış ortaokul Türkçe kitaplarından oluşturulan örneklem üzerinde yapılan tarama çalışması ile bu kitaplarda tiyatro metinlerinin araç metin olarak yer alma durumları tespit edilmiş, tiyatro eserlerinin ders kitaplarında araç metin olarak kullanılmasına ilişkin öğretmenlerin tutum ve görüşlerini belirlemek amacı ile kırk üç Türkçe öğretmeninden oluşan örneklemimize anket uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler neticesinde, Türkçe öğretmenlerinin pek çok sebepten ötürü tiyatro eserlerinin ders kitaplarında daha fazla yer alması gerektiğini düşündükleri tespit edilmiştir. Bu noktada ders kitaplarındaki metin seçimlerini yapan komisyondaki iki yazar ile de görüşme yapılarak söz konusu yazarların tiyatro metinlerinin araç metin olarak kullanımına ilişkin görüşleri alınmıştır. Görüşmelerde genel olarak yazarlar, Öğretim Programı'nın belirlediği kazanımlara, temaya ve alt temaya uygun tiyatro metni bulamadıkları için ders kitabında araç metin olarak tiyatro metinlerine az yer verdiklerini belirtmişlerdir. Elde edilen tüm bulgular ışığında, Türkçe eğitiminde araç metin olarak tiyatro eserlerinin önemi ve dil becerilerini geliştirmedeki rolünün yeterince bilinmediği ya da zaman zaman göz ardı edildiği, ders kitaplarında bu türe diğerlerine göre çok az yer verildiği, tiyatro metinlerinin öğretim programının temel dil becerilerine ilişkin olarak belirlediği kazanımları karşılayabilecek nitelikte olduğu ortaya koyulmuştur. Örnek olarak tema, alt tema ve sınıf seviyesine göre seçilen metinler üzerinden de kazanımların nasıl aktarılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which is written to reveal theatre works' role on language improvement and importance in Turkish education as instrument texts is composed of these steps: in the step of drawing the frame and forming the basis of the study, basic language skills besides developing basic skills are introduced, the importance of theatre in today's world and its historical development both as a literary genre and an art branch is emphasized and finally the significance and necessity of the usage of instrument text is deliberated. In order to serve the ends of the study, the samples composed of secondary school Turkish books published by Ministry of Education from Alphabet Revolution to today were scanned and it is identified that theatre texts are sited as instrument text in these books. A survey was conducted to 43 Turkish teachers in order to identify the attitudes and views of the teachers about using theatre works as instrument texts. According to the result of the survey, it is ascertained that Turkish teachers expect more theatre works to be included in course books due to many different reasons. In this point two authors who is in the commission of text identification for course books were consulted and their opinions about the usage of theatre works as instrument texts were taken. During the meeting authors mostly focus on that they cannot find and add appropriate theatre texts for the theme sub theme and acquisition determined by the curriculum. Under the light of all discoveries, it is stated that theatre works' role on language improvement and importance in Turkish education as instrument texts is not known sufficiently or it is sometimes ignored and this genre is seen less than the others in course books. Besides it is conditioned that theatre texts potentially correspond the acquisition identified in relation with the basic language skills of the curriculum. As an example, the ways of transferring to the acquisition through the texts chosen in accordance with the level of the class, theme and subtheme were demonstrated.